Město je kompletně průjezdné, udržované chodníky jsou průchozí. Technické služby pracovaly na odklízení sněhu 24 hodin denně. Frézy a odvozová auta byla v permanenci tak, aby o víkendu, kdy je nejnižší provoz, došlo k co největšímu zmírnění následků spadu sněhu. Úklid města bude pokračovat i nadále. Věznice Rýnovice Jablonci opět poskytla 18 osob ve výkonu trestu, kteří budou pracovat na ručním odklízení sněhu na sídlištích.

PORUCHY NA OSVĚTLENÍ

V souvislosti s počasím se objevují poruchy veřejného osvětlení, technické služby je postupně řeší. „V případě nefunkčního osvětlení žádáme občany o spolupráci při nahlášení poruchy,“ apeluje jednatel TSJ Milan Nožička. Během kalamitního stavu nedošlo podle Policie ČR k výraznému nárůstu dopravních nehod, větší komplikace nehlásí ani zásobování nebo provozovatel MHD či svozy odpadů.

Horská služba. Ilustrační snímek.
České hory jsou v obležení. Přibývá turistů i výjezdů horské služby

Problematická situace nadále zůstává v horských oblastech, zejména v Bedřichově či Kořenově. Velká fréza rozšiřovala i přes noc silnici od Desné přes Horní Polubný a Křenov až do Příchovic. „Za týden v Kořenově napadl metr sněhu,“ popsal místostarosta horské obce Stanislav Pelc. Situaci v obci komplikuje fakt, že tu hned několikrát během posledních dní nešla elektřina. „Třeba skoro celou neděli. Nejezdily vleky, v Polubném nešla elektřina den a půl,“ doplnil Stanislav Pelc.

V Bedřichově se situace už zlepšila, obec je průjezdná. „Snažíme se pluhovat cesty, aby byly sjízdné. Sníh frézujeme a odvážíme,“ přiblížil starosta Bedřichova Petr Holub. Úklidu sněhu ze silnic nepomáhají lidé, kteří nadílku z vjezdů a pozemků hází přímo na komunikace. Podobný čin je ale může přijít draho.

Závody na saních se uskutečnily v obci Bzí u Železného Brodu.
OBRAZEM: Ve Bzí závodili na saních

„Jedná se o přestupek znečišťování veřejného prostranství s pokutou až 20 tisíc korun. Povinnost uklidit sníh spadlý nebo shozený ze střechy na uklizený chodník mají i majitelé domů,“ vysvětlila mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová. Oblíbená Jizerská magistrála je stále nebezpečná, zvláště v lesních úsecích. Situace se dokonce zhoršuje, stromy stále padají a znemožňují průjezd techniky. Riziko zranění je poměrně vysoké.

„Rolbaři všechny překážky odstraňují, ale vhledem k podmínkám se dá očekávat, že další stromy ještě popadají,“ sdělila Radka Davidová, ředitelka Jizerské obecně prospěšné společnosti, která magistrálu upravuje. Lépe by mělo být od dnešního rána, kdy má přestat foukat vítr. Sníh zasypával Jablonecko i v úterý. Pouze jedním pruhem a s opatrností byla průjezdná například hlavní silnice mezi Loužnicí a Držkovem.

Zima v ulicích Jablonce
Kalamitní stav v Jablonci potrvá i přes víkend. Odvezli již 1400 tun sněhu