Stačila dírka o velikosti pětikoruny. A z magistrátu muselo odejít na dvě stě lidí – úředníků i dětí z kina Radnice, kde právě probíhalo představení. Způsobila to páteční havárie plynového potrubí. Příčinu technici objevili a opravili v sobotu dopoledne.

Plyn unikal v místech autobusové zastávky naproti vstupu do kina Radnice. Ještě v pondělí tu probíhaly opravné práce. Doprava fungovala už normálně, u radnice byla jen zábrana nad místem havárie, přesně před autobusovou zastávkou.

O víkendu tu ale byl cítit plyn. „Plyn už z potrubí neuniká, uvolňuje se ale ten, který zůstal pod asfaltem v pískovém podloží,“ vysvětlil jeden ze zasahujících plynařů. Existovalo jisté riziko, že havárie může mít větší rozsah. „Proto plynaři i o víkendu prováděli kontrolní měření,“ doplnila mluvčí magistrátu Jana Hajná. Hodnoty, které naměřili, ale potvrdily klesající tendenci přítomnosti plynu.

Havárii na plynovém potrubí lidé nahlásili v pátek dopoledne. Přímo na magistrát vyrazili profesionální hasiči a měřili výskyt plynu. Tady ale zdroj úniku nenašli.

Z preventivních důvodů došlo k evakuaci radnice a provozoven, které jsou její součástí. Odhadem šlo o 200 lidí. „Na místo hasiči přivolali také svůj evakuační autobus. Ten nakonec lidé nevyužili, neboť bylo domluveno, že se zaměstnanci úřadu už nebudou vracet zpět do práce,“ doplnila mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Zaměstnanci magistrátu zachovali chladnou hlavu. „Nikdo nepanikařil, až na jednu kolegyni, prostě jsme se sbalili a vyšli ven. Plyn sice byl cítit, ale nijak dramaticky, sem tam takový závan,“ popsala jedna z úřednic magistrátu.

Hasiči spolu s plynárenskými techniky poté místo úniku našli. Proti vchodu do kina Radnice. „Rozbrušovací pilou museli rozříznout asfalt, aby se k místu dostali,“ popsala Štrauchová.

UZAVÍRKA ULIC

Okolí magistrátu bylo uzavřené až do sobotního dopoledne. „Dopravní uzavírka se dotkla ulic Hasičská, Smetanova a Mírové náměstí,“ popsala mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Hlavní budova magistrátu byla v pátek pro veřejnost uzavřena, fungovaly ale odbory v budově magistrátu v Komenského ulici. „Naštěstí nebyl úřední den, takže se nepříjemná situace nedotkla veřejnosti,“ doplnila Jana Hajná.

Kino Radnice se po pátečním uzavření vrátilo v sobotu odpoledne k běžnému režimu dle programu.