„Nejčastěji jezdíme mimo Liberec na Sluníčko, Hamr a nejspíše budeme zajíždět do Turnova. Raději dám více peněz, ale za kvalitu a čistotu. Město je zadlužené a stále se jen handrkují o tom, kdo za to může," postěžovala si na facebooku Jindřiška Knobová.

S jejími slovy souhlasí i Kateřina Dědková z Liberce, která se svými čtyřmi dětmi už několik let jezdí za koupáním do německého Olbersdorfu. „Je to kousek za Hrádkem a cenově není nedostupný. Dětem se tam líbí, chtějí tam kvůli tobogánům," vysvětluje Kateřina Dědková, s tím, že spokojeni byli i s koupalištěm v Mladé Boleslavi. „Možná vyzkoušíme i nový aquapark v Turnově," dodala.

Provozní libereckých koupališť zatím úbytek návštěvníků nezaznamenali.

„Loňská sezóna byla hodně dobrá. Zároveň se nám ani nestává, že bychom museli někoho odmítat. Problémy máme jen s parkováním," okomentoval provozovatel vratislavického koupaliště Sluníčko Petr Polda.

Podle něj se majitel koupaliště, městský obvod Vratislavice, o koupaliště zajímá a bere jej jako službu pro obyvatele. Velké změny se ale neplánují. Na rozdíl od moderních koupališť plných tobogánů a jiných vodních atrakcí zůstane podle Poldy Sluníčko spíše poklidným místem, které budou vyhledávat rodiny s dětmi. „V plánu jsou například laguny pro nejmenší děti," dodal Polda.

Jak se shodují provozní vratislavického Sluníčka i liberecké Vápenky, investovat do koupališť, jejichž výdělky se odvíjí od počasí, je riskantní. „Kdybych to věděl, nešel bych do toho," svěřil se otevřeně majitel Vápenky Jan Skalník, kterému kromě nevyzpytatelného počasí znepříjemňuje provoz i problém s vodou.

„Jsou tady úzké trubky, takže napouštění je problém," postěžoval si. „Dokonce mi poradili, abych si nechal navézt vodu cisternou. Muselo by jich přijet sto devadesát," dodal majitel, který momentálně ani neví, kdy se mu podaří letos otevřít. „Už jsem dva dny ve skluzu," dodal.

Jedno z řešení koupání se nabízí přímo v centru Liberce, do Harcovské přehrady se odváží však jen otrlí. Podle náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí se pracuje na zlepšení.

Vše se bude odvíjet od toho, zda se Povodí Labe rozhodne v roce 2018, kdy se bude snižovat hladina, bagrovat dno," uvedla náměstkyně. Podle ní je momentálně důležité, aby se podařilo vyčistit Harcovský potok, který do přehrady přitéká. „Už teď na tom pracujeme," ujistila Karolína Hrbková. Zda se jednou Liberečané dočkají podobného koupání jako u nás Jablonci nad Nisou, však není jisté.