Jména tří tuzemských matadorů doplnil legendární polský skokan Adam Malysz, který si ve své rodné zemi užívá gloriolu národního hrdiny.

„Byl jsem tu s rodinou a když jsem viděl můstky, řekl jsem si: toto není vůbec dobře,“ poznamenal při setkání skokanských legend u dojezdu pod mamutím můstkem. „Chtěl bych, aby se to změnilo a aby se sem Poláci mohli vrátit skákat,“ dodal Malysz, který vzpomněl i na své úspěchy na zdejších můstcích.

Sbírku vyhlásil nový Lyžařský a turistický Bucharův klub, který založili lyžařští funkcionáři a rozhodčí bratři Josef a Stanislav Slavíkovi z Harrachova. „Prvním cílem sbírky je opět uvést do provozu areál malých můstků tak, aby zde v následující sezoně mohla trénovat mládež,“ sdělil Josef Slavík.

Peníze přibývají

Na kontě bylo v pátek odpoledne už více než čtvrt milionu korun, když po deseti tisících dal jak Pavel Ploc, tak Jakub Janda. Návštěvníci hudebního festivalu Keltská noc, který se každoročně koná pod mamutím můstkem, přidali 36 tisíc korun.

Mamutí můstek v Harrachově. Zima 2017
Skokanskému areálu svitla naděje. Na můstky v Harrachově se mají vrátit skokani

Podporu vyjádřili i lidé z druhé strany hranic. Sbírku podporují i partnerská města Harrachov, Frenštát pod Radhoštěm či polské město Sklarska Poreba.

Na záchranu skokanských můstků mohou lidé přispět na transparentní účet, ale i do kasiček, které najdou v Harrachově na několika místech. Třeba v Obchůdku pod lipami.

„Před dvěma lety jsem slíbila, že na naše můstky přidám 2000 korun. V obchůdku je zapečetěná kasička pro tuto sbírku. Pomozme všichni, jde nám všem o Harrachov a jeho můstky,“ popsala provozovatelka obchodu Hana Novotná.

Stamiliony na obnovu můstků v Harrachově slíbil při loňské jarní návštěvě premiér Andrej Babiš. Podmínil je tím, že se dohodnou jak sportovci, tak místní politici. Před několika týdny zástupci Českého olympijského výboru, spolku Klasický areál Harrachov, Svazu lyžařů, Libereckého kraje a města Harrachov podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře při obnově a rozvoji skokanského areálu Harrachov.

Skokanské můstky v Harrachově
Spolek zachraňuje můstky v Harrachově. Chtějí rozhýbat proces rekonstrukce

Na harrachovských můstcích se v historii uskutečnilo 39 závodů Světového poháru, čtyři Mistrovství světa v letech na lyžích, MS juniorů, dvakrát MS veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů, trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé, vyrostlo tu obrovské množství reprezentantů.

Skokanský areál v Harrachově ale dlouhodobě chátrá. Zavřeny jsou už všechny můstky. Střední od jara loňského roku, mamutí můstek už pět let, kdy se jeho bubnem propadla rolba.

„Skokani a sdruženáři z celé republiky nemají kde trénovat. Úroveň českého skoku a kombinace se dostává na úroveň rozvojových zemí,“ upozornil Stanislav Slavík.

Mamutí můstek K-185 pro lety na lyžích v Harrachově.
Lyžaři v Harrachově doskákali. Střední skokanské můstky jsou mimo provoz