Centrum je sice veřejnosti otevřeno již od 7. ledna letošního roku, teprve nyní však nabídne svým klientům plný rozsah služeb.

„Odběr vajíček a jejich následné vrácení do dělohy musely ženy doposud absolvovat na naší pražské klinice. Začátkem října jim budou veškeré služby k dispozici i v Liberci,“ vysvětlila Deníku primářka oddělení MUDr. Ivana Bydžovská.

Klinika u sv. Klimenta v Liberci je druhým centrem lékařské genetiky a reprodukční medicíny v České republice, kterou provozuje společnost Gennet. První začala fungovat v Praze.

Liberecké centrum se doposud zaměřovalo na ženy s rizikovým těhotenstvím. Ty mohly v centru absolvovat kompletní ultrazvukové a biochemické vyšetření včetně vyšetření tkání plodu a plodové vody.

„Problém neplodnosti je v současné době aktuální. Ročně ho řeší v Libereckém kraji zhruba patnáct až dvacet procent párů. Většinou je problém na straně muže,“ upozornil vedoucí lékař centra Jan Aulehle.

O dítě „ze zkumavky“ se pokouší ročně kolem 300 párů. Průměrný věk ženy je přitom 36 let. „Úspěšnost oplodnění je kolem čtyřiceti procent,“ dodal Jan Aulehle.

„Dojížděli jsme do pražského Podolí, ale před prázdninami jsme už mohli na kliniku u sv. Klimenta, což je podstatně lepší,“ uvedl manželský pár z Jablonecka.

Potřebovali pomoc odborníků, ženě se nedařilo otěhotnět. „Než všechna vyšetření proběhla, tak jsme ale těhotní přirozeně,“ dodal budoucí otec s tím, že prostředí je s Prahou nesrovnatelné.