Mezi veřícími nebude chybět ani administrátor Církve římskokatolické v Liberci – Ruprechticích Bartoloměj Černý.

„Určitě další desítky lidí pojedou ještě osobními auty,“ poznamenal Bartoloměj Černý. Sám se v roce 1990 jako teprve devatenáctiletý ministrant setkal osobně i s předchozím papežem Janem Pavlem II.

„Ministroval jsem při mši na Velehradě. Papež Jan Pavel II. nám kynul a já jsem mu přitom stiskl podanou ruku. Pak jsem nesl dary za nás, františkány, Janu Pavlovi při jeho mši na Letné. Tehdy nám každému dal růženec,“ vyprávěl. „Jan Pavel II. měl obrovské fluidum. Jak o tom mluvím, ještě teď mne mrazí. Vyzařovala z něj zvláštní síla a moc,“ doplnil.

Jak upozornil, papež Jan Pavel II. byl první z řady hlav římskokatolické církve, kdo začal cestovat po světě a setkávat se s lidmi. Otevíral náruč všem lidem.

„Ve dvacátém století jsme u papežů měli štěstí na velké osobnosti. Benedikt je člověk brilantního božího slova, velmi sečtělý a vzdělaný. S Janem Pavlem byli přátelé a blízcí spolupracovníci,“ zdůraznil Bartoloměj Černý. „Říkával, že papež by měl být otcem, měl by jevy jasně pojmenovávat. Mnozí lidé od něj čekali, že až se stane papežem, bude ráznější. Jenže on hned, jak přijal papežství, ukazuje svou otcovskou tvář. Má to těžké, protože nastoupil na stolec po Janu Pavlovi. Ten byl odevzdaný davům,“ dodal.

Papež Benedikt XVI. navštíví 3 česká města. Kromě Prahy to bude také Brno a Stará Boleslav. Praze bude papež věnovat celý sobotní program 26. září. V neděli dopoledne se setká s věřícími v Brně, odkud odjede zpět do Prahy a v pondělí 28. září bude sloužit mši
v Boleslavi.