Na startovní čáře tradičních závodů Jizerské padesátky v Bedřichově se sešel v neděli rekordní počet závodníků, a to čtyři tisíce sedm set osmdesát pět, což je zhruba o dvě stě více než v loňském roce.

Na hlavní závod se dostavilo tři tisíce tři sta tři běžců. Pro vítězství si doběhl Marco Cattaneo z Itálie, který 50 kilometrů klasickou technikou zvládl v čase dvě hodiny a dvanáct minut a připsal si druhé vítězství v tomto závodu.

„V čtyřicátém druhém ročníku mohlo sedm set diváků sledovat i zajímavý souboj čtyř finalistů. Boj trval až do samotného cíle,“ uvedl mluvčí Jizerské padesátky Zdeněk Soudný s tím, že jméno vítěze nebylo zřejmé až do posledního okamžiku.

Tento adrenalinový souboj mohli naživo letos poprvé sledovat i fanoušci z Norska, Švédska, Finska a Ukrajiny. „Unikátní záběry jim letěly i z vrtulníku,“ upřesnil Soudný.

Letos si mohou pogratulovat i organizátoři závodu. Téměř předpokládané problémy s parkováním se nekonaly.
„Až jsme tomu nemohli ani uvěřit. Hodně tomu pomohla kyvadlová doprava, kterou lidé letos ve velkém měřítku využili,“ podotkl Zdeněk Soudný.
Také z pohledu policistů nebyla akce nijak závažná. Mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová potvrdila, že nepodnikli do Bedřichova a jeho okolí ani jeden výjezd.

Letošní ročník se obešel bez vážných zranění, k tomu také přispělo příznivé počasí pro všechny zúčastněné.
„Celkem jsme ošetřili deset zranění, především zhmožděniny či poranění končetin,“ zmínil náčelník horské služby René Mašín s tím, že také museli ošetřit závodníka s epileptickým záchvatem a pomoci při vyčerpání. Bezprostředně s vyčerpáním nemusí souviset věk závodníků. Nejstaršímu bylo přes osmdesát let.

„Zajímavostí je, že se letos „padesátky“ zúčastnila i tříčlenná rodinka z Japonska. Jejich devítiletý syn bojoval v dětském závodu, rodiče v hlavním,“ zmínil Soudný.

Čtyřicátý druhý ročník závodu Jizerská padesátka se neobešel bez jejího věrného běžce Jana Miky, který nevynechal ani jeden ročník.