Kam s ním? Otázka vpravdě Nerudovská je stále aktuální. Pokládají si ji rodiče náctiletých ratolestí, ale i předškoláků. Už výběrem základní školy mohou hodně v budoucnosti svého dítěte ovlivnit. Pedagogové pečlivě vybírají, jaký program na dny otevřených dveří připravit.

Ředitelé středních škol a gymnázií sice vědí, jakou kapacitu mohou naplnit, ale zřejmě až do konce prázdnin nebudou vědět, kolik studentů do lavic prvního září vlastně usedne.

„Tím, že rodiče mohou podat tři přihlášky na střední školu, se vše trochu zkomplikovalo,“ míní ředitelka jablonecké Střední průmyslové školy technické Dagmar Březinová.

Zejména neví, kolik bude potřebovat pedagogů. „Podle počtu přijatých studentů to budeme pouze tušit,“ dodává. Přesto věří, že technické obory mají budoucnost. Mohou zaplnit deset prvních ročníků převážně řemeslných profesí.

Nestandardní potíže k 1. září nepředpokládá ale ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy Jiří Dostál. „Rodiče přece chtějí vždy pro své dítě jen to nejlepší. S tím musejí školy počítat,“ konstatoval ředitel. Změny v počtech nových studentů byly i dříve.

První kolo talentovek v Jablonci a v Železném Brodě mají zájemci už za sebou v pondělí, druhé se koná ve středu. Ze šedesátky dětí přihlášených v Jablonci mohou přijmout polovinu. V Železném Brodě plno nemají a budou vypisovat druhé kolo talentovek. Mimo nadání musí děti také prokázat i všeobecný přehled.

„Za dvacet let, co jsem ve škole, pociťuji menší nadání prokázané u přijímaček,“ přiznal Dostál. To však neznamená, že by se rodily méně talentované děti. „Jen o talentu nevědí. My jej musíme nalézt a akcelerovat,“ vysvětlil ředitel. Děti podle něj dnes málo malují a více sedí u počítačů. Z průměrného studenta prvního ročníku se může stát za čtyři roky na škole výborný výtvarník. O konkrétních případech ví.

Možnosti podat více přihlášek i na střední školu uměleckého zaměření využila také matka patnáctiletého chlapce z Jablonce. Na talentové zkoušky se připravoval pod odborným vedením několik měsíců.

„Vedle jablonecké umprumky jsme zkusili i kamenosochaře. Kluk na to má sílu, ale je to strašně daleko. Pokud by jej přijali tady, raději bych, aby zůstal doma,“ vysvětlila žena, jejíž jméno z důvodu probíhajících talentových zkoušek nezveřejníme.