A je to tady. Po roce se opět naostro rozbíhá hlasování v anketě Strom roku 2016.

Právě dnes, ve středu 15. června se na webu stromroku.cz spustí hlasování veřejnosti. Lidé z Jablonecka mají možnost podpořit dub ze Zásady, který byl odbornou komisí vybrán coby reprezentant Libereckého kraje. „Dub podporují i známé tváře lyžařka Adéla Boudíková a sólista Národní opery Martin Matoušek," přiblížila navrhovatelka zásadského dubu Vendula Balatková.

Cílem ankety, kterou letos již po patnácté pořádá Nadace Partnerství, není jen upozornit na zelené velikány, ale také získat finance na jejich ošetření či nové výsadby. Vybraného finalistu podpoříte zasláním dárcovské SMS nebo zakoupením a vyplněním hlasovacího archu. Nově je možné hlasovat také odevzdáním starého mobilu do sběrné nádoby kolektivního systému ASEKOL v místě, kde finalista roste. Podrobnosti o anketě jsou dostupné na www.stromroku.cz nebo na www.venujmobil.cz.

Stromy soupeří o odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postup do mezinárodního klání Evropský strom roku 2017. Ale ani ostatní finalisté po skončení ankety neodejdou s prázdnou. „Jedná se o veřejnou sbírku. Peníze, které lidé konkrétnímu stromu pošlou, pak navrhovatelé využijí k výsadbám, péči o strom, úpravě okolí nebo jeho větší propagaci," vysvětlila koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

A jak podpořit oblíbeného finalistu? Můžete zaslat DMS STROM1-12 (dle čísla přiděleného každému stromu) na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, strom obdrží 28,50 Kč. Další možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety více lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. Hlasovací archy je možné objednat na webu stromroku.cz.

Novinkou ankety je možnost hlasovat prostřednictvím recyklace použitých mobilů. „V místě, kde finalisté rostou, se nachází sběrné boxy ASEKOL, kde mohou lidé telefony odevzdat. Za každý recyklovaný mobil finalistovi přičteme 20 hlasů," popsala Andrea Krůpová. Díky recyklaci mobilních součástek se nebudou muset zbytečně těžit suroviny a ničit životní prostředí. Jedná se o nefinanční způsob hlasování, ale navrhovatelé, kteří odevzdají nejvyšší počet starých mobilů, získají Cenu ASEKOL v podobě venkovní solární dobíjecí stanice.

Anketa Strom roku potrvá až do 10. října a slavnostní vyhlášení výsledků ankety se uskuteční 20. října u příležitosti Dne stromů.

Dub ze Zásady podpoříte zasláním SMS ve tvaru DMS STROM1 na číslo 87 777.