Prohlídka obnovené zvonice, nově otevřené Minimuzeum skleněných betlémů, volný vstup do národopisné expozice Běliště, kde na děti a dospělé čeká hra Život na Bělišti.

V rámci Prázdninové nabídky Českého ráje je v termínu od 2. července do 27. srpna připraven pro návštěvníky speciální program. V Železném Brodě to jsou Letní aktivní čtvrtky. Každý čtvrtek budou moci návštěvnici města Železný Brod absolvovat zajímavý program.

„K největším lákadlům patří rozhodně prohlídka běžně nepřístupné zvonice na Malém náměstí a nově otevřené Minimuzeum skleněných betlémů v Železné ulici na Trávníkách," přiblížila Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod.

Prohlídkou zvonice může zájemce začít, spojit ji s komentovanou prohlídkou památkové rezervace Trávníky, navštívit Minimuzeum skleněných betlémů a procházku zakončit na Bělišti, národopisné expozici Městského muzea. „Ve čtvrtek je vstup do muzea na Bělišti volný a děti navíc dostanou zdarma i hrací list ke hře pro celou rodinu Život na Bělišti," popsala Iva Chaloupková.

A třeba i památkovou rezervací můžete projet na koloběžce jenom ve čtvrtek zapůjčení koloběžky za poloviční cenu.

V Minimuzeu skleněných betlémů jsou k vidění figurkové betlémy, ale i velký hutní betlém, betlémy korálkové, malované na skle, vyrobené z dutých trubic, betlémy z rytého i broušeného skla. Technologická různorodost přidává sbírce na pestrosti a na kráse. „Uvidíte, jak tentýž motiv lze umělecky zpracovat různým způsobem," sdělila vedoucí IKS.

S dalšími pěti zapůjčenými betlémy ke 45 betlémům ze sbírky Aleny Kortanové zde můžete obdivovat rovnou padesátku exponátů.

Pro rodiny s dětmi a hravé dospělé je v Minimuzeu připravena kreativní korálková dílnička. Tady si návštěvníci mohou navléknout vlastní náhrdelník, náramek či náušnice, zkrátka výtvarně se realizovat.

Ve čtvrtek o prázdninách si navíc mohou základní výtvarný set na korálkovou dílničku zakoupit za symbolickou cenu.

Do Minimuzea vejdete přes prodejnu s typicky brodskými sklářskými výrobky: mozaiky a šperky, skleněné květiny a figurky, ručně vinuté perle a šperky z nich, hutní figury. V prodejně je navíc i ukázkové figurkářské pracoviště, kde bude příležitostně probíhat předvádění sklářské výroby.

LETNÍ AKTIVNÍ ČTVRTKY V Ž. BRODĚ

- Městské muzeum v Železném Brodě, národopisná expozice Běliště (otevřeno útne 912, 1317 hod.)

- Prohlídka dřevěné zvonice (sraz v 10 hodin u zvonice) zajišťuje IKS, zvonicí provede zvoník Vladimír Hlubůček

- Komentovaná prohlídka památkové rezervace Trávníky zajišťuje IKS Železný Brod, rezervace na čísle 728 256 175

- Minimuzeum skleněných betlémů v Železném Brodě otevřeno o prázdninách poso 1017 hod., jindy po tel. domluvě na tel. 777 168 470, www.minimuzeum.wix.com/betlemy, vstupné dobrovolné

- Koloběžkou po Trávníkách nebo až na Podspálov zajišťuje IKS Železný Brod, zapůjčení po rezervaci nutno nejpozději den předem, tedy do středy do 15 hodin na tel. 483 333 999) www.kolobezky-ceskyraj.cz