Potvrdila to analýza plánu pokrytí území kraje výjezdovými základnami, kterou musí Liberecký kraj provádět každé dva roky. Zhoršená dostupnost zdravotnické záchranné služby v Harrachově a na Jizerce se částečně řeší intenzivní spoluprací s horskou službou.

„Zhoršenou dosažitelnost Harrachova chceme řešit také s polskou stranou. V jednání je třeba možnost zřízení společné výjezdové základny jak pro české, tak pro polské území,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Pro tento záměr se před několika lety počítalo s využitím bývalé celnice mezi Českem a Polskem na okraji Harrachova. Možnost společného vyjednávání o výjezdech záchranné služby z Polska je pro harrachovskou radnici nová informace, kterou zástupci kraje s městem zatím neprojednávali. Vedení radnice přitom o horší dostupnosti Harrachova pro záchranku ví.

„Dlouhé dojezdové časy jsou závažným problémem. Naopak výhodou našeho města je právě přítomnost horské služby,“ sdělil místostarosta města Tomáš Vašíček. Sám se stal očitým svědkem vážné nehody. „Horská služba byla u zraněného do několika minut, na záchrannou službu se pak čekalo opravdu dlouho,“ popsal.

Dalším problémem je podle vedení radnice výstavba domů pro seniory v takto odlehlých oblastech. Místostarosta si myslí, že vedení kraje by do budoucna takovou výstavbu nemělo podporovat. „Připomenu, že dům s byty zvláštního určení podporovaný krajem jsme tu otevřeli letos v březnu. Větší koncentrace starších obyvatel s sebou samozřejmě nese i potřebu dostupné lékařské péče,“ doplnil Vašíček.

Zdejší radnice se alespoň snaží ve městě zlepšit základní lékařskou péči. „Máme tady od června novou lékařku. Ordinace bude nově poskytovat také kardiologická vyšetření, poradenství s výživou, bude tam zajíždět i urolog. Vyjednáváme také o poskytování terénních hospicových služeb. Tím zajišťujeme našim obyvatelům pravidelnou a preventivní lékařskou péči,“ dodal Vašíček.

V minulém roce uskutečnily posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje celkem 61 672 výjezdů v režimu přednemocniční neodkladné péče. Jde například o péči o postiženého na místě úrazu, v průběhu jeho transportu k dalšímu odbornému ošetření a při jeho předání do zdravotnického zařízení.

Počet výjezdů přesahující požadovanou dvacetiminutovou dobu dojezdu na místo zásahu dosáhl za uplynulý rok čísla 687, což je 1,1 procenta všech výjezdů. Důvody, které znemožňují dodržet časový limit, jsou zpravidla odvislé od nepříznivého počasí, špatného pokrytí mobilním signálem, špatně fungující navigace, překážek na nejvhodnější trase a podobně.

Z analýzy jinak vyplývá, že pokrytí území Libereckého kraje výjezdovými základnami je jinak dostatečné a není nutné provádět žádné změny v umístění výjezdových základen. Celý kraj a zbylé obce jsou v zákonem určené dojezdové vzdálenosti dvaceti minut. Letecká zdravotnická záchranná služba kryje velmi dobře celý kraj a může v případě nutnosti zasahovat i přes jeho hranice.