K události došlo už v říjnu loňského roku, kdy na jednom pražském parkovišti postihl muže infarkt. V té chvíli tam parkovali i otec a syn Pňakovičovi, kteří začali s oživováním a masáží srdce a pokračovali v nich až do příjezdu záchranné služby.

O případu by nikdo kromě blízkých známých Jana Pňakoviče nevěděl nebýt toho, že se rodiče zachráněného muže obrátili s poděkováním na jablonecký magistrát. „Náš syn omdlel a zastavilo se mu srdce. Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří poskytli synovi první pomoc a zachránili mu život. Proto zůstaneme vděční panu Janu Pňakovičovi z Jablonce a jeho synovi. V nemocnici nám oznámili, že syn přežil jen díky této dobře odvedené první pomoci,“ napsali rodiče zachráněného muže.

„Syn uviděl na parkovišti pána, který zkolaboval. A tak jsme k němu hned běželi, abychom pomohli. Proto přišel syn dnes se mnou,“ zmínil Pňakovič starší.

Kromě medaile předal primátor Jablonce Jiří Čeřovský otci i synovi knihy o Jablonci nad Nisou s věnováním. „Zachránit lidský život je velká věc, která si zasluhuje poděkování,“ sdělil primátor. Jana Pňakoviče i jeho syna Jana navíc pozval na kávu.

Naposledy byla městská medaile Gratias Tibi Ago udělena za záchranu života strážníkům Michalu Křemenovi a Vladislavu Rázkovi. Ti poskytli první pomoc muži, který v prosinci zkolaboval v OC Central. Strážníci počali muže resuscitovat do dvou minut od nehody a připravili použití automatizovaného externího defibrilátoru.

Od nich si pacienta převzali záchranáři a převezli ho na kardiologické oddělení liberecké krajské nemocnice. „Asi před pěti lety jsem už člověka zachraňoval, tehdy jsem na to byl sám, ostatní okolo se jen dívali a nikdo mi nepomohl. Dnes jsme už připravení a proškolení od krajských záchranářů,“ popsal Michal Křemen.

Originální městská medaile Gratias Tibi Ago – Vzdávám Ti dík byla vyražená v roce 2016 ke 150. výročí povýšení Jablonce nad Nisou na město a slouží jako poděkování lidem, kteří pro Jablonec pracovali nebo pracují a přispívají tak k dobré pověsti města. Ocenění tak získal například teoretik českého skla Antonín Langhamer nebo úspěšný podnikatel a majitel společnosti Kitl Jan Vokurka.

Poprvé se medaile Gratias Tibi Ago udělovala 23. září 2016 v jabloneckém městském divadle. Vznikla v rámci studentské soutěže Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, jejím autorem je tehdejší student VOŠ Jakub Matouš.