„Vítěz soutěže za ně dostane 79,6 milionu korun. Jde o očekávanou cenu," řekl krajský ředitel záchranné služby Vladimír Hodač. Původní odhad zakázky byl jen o málo vyšší 79,86 milionu.

Ředitel předpokládá, že sanitky dostanou ve dvou etapách v říjnu a listopadu. Hned ale do provozu nepůjdou. „Musíme je naprogramovat kvůli komunikacím a dovybavit technologiemi. A pak musí být školení řidičů, protože se dostanou na úplně jinou úroveň," uvedl Hodač. Nové sanitky mají lepší technické parametry pro jízdu, jsou bezpečnější a lépe zvládají jízdu v náročných terénech.

Vozy Mercedes Benz 319 CDI KA s pohonem na všechna čtyři kola nahradí dosluhující Volkswageny. „Ze stávajících aut vybereme nejlepší a vytvoříme z nich zálohu," dodal ředitel záchranné služby. Nyní mají záchranáři v kraji k dispozici 43 vozů, z toho 16 jsou doktorská auta.

Záchranná služba v posledních letech nové sanitky nenakupovala, poslední nové jsou z roku 2012. Nejstarší vozy jsou z roku 1999 a jsou na hranici životnosti, najeto mají i 350 tisíc kilometrů.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003, má výjezdové skupiny rozmístěné ve 13 městech. Zaměstnává téměř 500 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60 000 případů. Záchrannou službu letos kraj dotuje 184,6 milionu korun.