Pět míčů, stejný počet sítěk a čtyři lana již hříšníci odcizili ze čtyřech beden, které jsou umístěny u zastávek s informačními tabulemi okolo jablonecké přehrady. Město bedny se záchrannými prostředky vybavilo 30. června.

„Celková hodnota odcizeného vybavení činí zatím tři tisíce sto padesát osm korun,“ uvedl vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého městského úřadu Jiří Vaníček s tím, že jedna souprava má hodnotu téměř sedmi set korun.

S případným odcizení město částečně počítalo, proto se vybavilo náhradními kusy. „Záchranné prostředky doplňujeme vždy po zjištění odcizení,“ upozornil Vaníček. Zda jsou bedny vybaveny záchrannými prostředky kontrolují denně hlídky městské policie a vodní záchranné služby.

Pachatel však zatím dopadnut nebyl. Navíc mu nehrozí nic jiného než pokuta nebo dokonce jen napomenutí za přestupek. „Není rozdíl, zda pachatel odcizí předměty k záchraně života či něco jiného. Vždy se určuje hodnota odcizené věci, a ta v tomto případě není vysoká. Pachatel by si spíš měl uvědomit, že to může být on, kdo bude záchranné prostředky v budoucnu potřebovat,“ konstatovala pracovnice prevence jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Nyní město pracuje na tom, aby míče, síťky i lana zavčas doplnilo. „Město objednalo další vybavení do zásoby, dodávku míčů očekáváme každým dnem,“ zmínil Vaníček. Podle starosty Petra Tulpy jsou investice do záchranných pomůcek nutné i za cenu rizika, že budou z beden i nadále mizet. „Záchrana lidského života je nejdůležitější,“ řekl starosta.

Opatření, aby se zabránilo zlodějům v jejich činu, prakticky není. „Bedny musejí být odemčené a záchranné prostředky přístupné veřejnosti, aby se k nim lidé i záchranáři snadno dostali,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Voldánová s tím, že během července záchranné pomůcky zatím nikdo nevyužil k záchraně lidského života.

Čtyři zastávky s informačními tabulemi se nacházejí U prutu, u hráze, na Tajvanu a u Rybářské bašty a měly by být po celé léto vybaveny lanem zakončeným síťkou, v níž je umístěný míč.