Skvělé druhé místo ze soutěže EuropaSecura si odvezl tým žáků z Gymnázia U Balvanu v Jablonci nad Nisou. Odměnou za úspěch v projektu, který je zaměřený na historii, současnost a fungování Evropské unie a NATO, jim je návštěva Bruselu, kterou absolvují ještě v tomto měsíci.

„Předstupněm pro zařazení do soutěže je vyplnění online dotazníku. Poté následuje okresní a krajské kolo, jehož vítěz postoupí do kola celostátního. Díky znalostem a výbornému zpracování, prezentaci a obhajobě práce o současném válečném konfliktu na Ukrajině se tam dostali i naši žáci,“ popisuje průběh soutěže ředitel školy Jiří Kozlovský.

Soutěž nebyla pouze o znalostech

Celostátní kolo, které se počátkem června uskutečnilo ve vojenském újezdu Brdy, zorganizovalo Ministerstvo obrany a Armáda České republiky. Každému družstvu byla v posledním kole přidělena jedna členská země EU / NATO, a to podle náhodného klíče. Tuto zemi potom jednotlivá družstva zastupovala v mezinárodním klání.

Náplň soutěže byla opravdu pestrá. Studenti prošli od bojových her, zátěžového pochodu, fingované evakuace, prezentace vybrané vojenské techniky až po simulaci mezinárodních politických jednání a kvízu na téma Evropa.

„Pro Gymnázium U Balvanu dopadl výsledek této soutěže výborně. Tým ve složení Jiří Šťastný, Petr Myslivec a Jonathan-Antonín Machander obsadil v republikové konkurenci druhé místo a skvěle tak reprezentoval Liberecký kraj. Takový úspěch dokazuje, že se žáci o současnou situaci v Evropě zajímají. Všem moc gratuluji a přeji hodně nezapomenutelných zážitků z návštěvy Bruselu,“ říká s radostí Alena Losová, členka rady kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kromě červnového výletu do Bruselu se žáci mohou těšit i z věcných cen a prohlídky nejmodernější armádní techniky.

Vítězem letošního ročníku se stalo družstvo kapitánky Lucie Šebkové (Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala Ústí n. Labem). Třetí byl tým Jana Neubauera (Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava).