„Celá škola se rozmístila do celého Jablonce na místa, která nejvíce komunikují z historií. Jednalo se o místa jako Galerie Belveder, Muzeum skla a bižuterie, Městskou knihovnu a návštveva Státního okresního archívu,“ uvedla ředitelka Základní školy Mozartova Marcela Rousová.

Z navštívených míst děti druhého stupně nejvíce zaujal Státní okresní archív, snad proto, že tam většina z nich byla úplně poprvé. „Dnes je exkurze monotématicky strukturovaná k 28. říjnu 1918. Běžné informace o archivu a archiváliích jsme obohatili o události z roku 1918,“ konstatoval Jan Kašpar, ředitel Státního okresního archivu v Jablonci nad Nisou s tím, že hlavní klientela archivu jsou středoškoláci. „Rádi zde uvítáme jakoukoliv exkurzi. Hlavní vlna přichází většinou na začátku školního roku,“ dodal Kašpar.

Žáci v archivu měli jedinečnou možnost také nahlédnout do depozitáře. „V archivu jsem byla poprvé a jsem za to ráda, jelikož nyní už budu vědět, kam se mám obrátit při studiu na střední škole,“ řekla žačka devátého ročníku Petra Daňková. Její spolužačka Helena Navrátilová doplnila, že se díky projektu dozvěděla lépe o historii Jablonecka, a za jakých podmínek žili její prarodiče.

Projekt 28. říjen uskutečnila ZŠ Mozartova zcela poprvé a jeho autorem je učitelka dějepisu Blanka Bílková. „Splácíme určitý dluh státnímu svátku. Deficit výuky novodobé historie ve škole zaznamenáváme a nechceme, aby děti o historii slyšely pouze v lavicích. Když si historii osahají, lépe ji i vstřebají,“ doplnila ředitelka Marcela Rousová.

Žáci v rámci projektu dále besedovali v městské knihovně s Václavem Vostřákem, v Galerii Belveder zhlédli jedinečnou výstavu Jak se tvoří večerníčky, malovali státní symboly nebo se vydali na jablonecký Petřín. „Protože nám nepřálo počasí, děti z prvního stupně některé návštěvy uskuteční až příští týden,“ uzavřela Marcela Rousová.