Elektrikáři, automechanici, výtaháři - profese, které už za pár let budeme silně postrádat nebo si za jejich práci pořádně zaplatíme. To je vize ředitele Střední školy Na Bojišti Zdeňka Krabse, který už několik let upozorňuje na rapidní úbytek učňovských oborů s technickým zaměřením.

„Dnes existuje polovina učňovských škol než v devadesátých letech. Nikomu se nechce pracovat rukama. Auto už si však doma sami neopravíte, i to standardní už má v sobě padesát počítačů. A elektriku si taky v bytě nenatáhnete," vysvětluje ředitel, proč tyto profese budou stále žádané, zatímco procházíme dílny. Na Bojišti je zrovna den otevřených dveří, a tak potkáváme skupinky rodičů s vyčouhlými mladíky.

„Chtěl bych být automechanik," zamumlá patnáctiletý Dan, který má jasno.

Mnozí z nich ale váhají: „Jsem tady se synem, který by chtěl být automechanikem. Já bych raději, kdyby šel na obor s maturitou. Na dílně jsou ty peníze hodně těžce vydřené," vypráví paní Jitka, která přišla rovněž se synem Ondřejem. Nechtěně dává za pravdu řediteli, který se domnívá, že právě rodiče by měli děti motivovat k práci.

Z autodílny se přesouváme do další tady se učí budoucí odborníci na výtahy. „Těch u nás končí ročně deset patnáct, a to je málo. Poptávka je mnohem větší," pokračuje Krabs s tím, že absolventi Bojiště nemají o práci nouzi. Firmy jich potřebují desetkrát více než jsou schopni poskytnout.

Podle Krabse je jedním z důvodů, proč se děti technickým oborům vyhýbají, strach z některých předmětů, a tak raději volí humanitní obory, kde je nebude strašit fyzika nebo matematika.

Nezájem o technické obory řeší i na liberecké Technické univerzitě. Jak před nedávnem sdělil její rektor Zdeněk Kůs, škola systematicky pracuje na popularizaci technického studia. „Snažíme se vzbudit u studentů a žáků zájem o takto zaměřená studia," dodal rektor.

Střední škola Na Bojišti momentálně nabízí obory s maturitou (např. Dopravní prostředky) a několik učňovských oborů: elektrikář, automechanik, elektromechanik.