Už nyní si musí v bezprostředním okolí dát pozor nejen pěší, ale i řidiči. „Už jsou tam zábory prostranství a staví se lešení,“ přiblížil náměstek primátora Lukáš Pleticha. Radnice počítala s tím, že rekonstrukce poslední strany proběhne až v příštím roce, letošní počasí je ale pro stavební práce natolik příznivé, že se může začít ještě letos.

Stará omítka se nejprve odstraní, což zabere až několik týdnů. Do podzimu chce stavební firma připravit takzvané jádro. To přes zimu vyzraje, což je důležité kvůli technologickému postupu. „Když se to nenechá správně vyzrát, tvoří se tam potom bílé vápenné fleky a to potom kazí celý dojem. Proto je lepší nespěchat a dát tomu čas,“ dodal Pleticha.

Jablonecká radnice prochází mnohaletou rekonstrukcí. Na snímku věž radnice v mezidobí oprav. Přes zimu lešení sundali.
Lidé se po dlouhých opravách opět rozhlédnou z věže jablonecké radnice

Cena jen za fasádu se pohybuje kolem sedmadvaceti milionů korun. „Drtivá většina jde z městské kasy. Jen na opravu věže jsme získali dotaci z ministerstva kultury, a to 400 tisíc korun,“ poznamenala Jana Fričová, která má na jabloneckém magistrátu na starosti komunikaci s veřejností.

Fasáda na jižní (čelní) straně měla být hotová už loni v říjnu. Stavba se ale protáhla kvůli komplikacím při opravě věže, chyběli i pracovníci. Jablonečtí zastupitelé vyměřili dodavateli penále 1500 korun za každý den prodlení, podle smlouvy to ale mohlo být až 30 tisíc korun. Podmínkou bylo dokončení před koncem července.

Velký jeřáb v úterý umístil na věž jablonecké radnice stokilovou měděnou kopuli.
FOTO: Jablonecká radnice má novou kopuli. Svede blesky

Na staronovou radnici se také těší místní obyvatelé. Kvitují zejména to, že se za radnici a její věž už nebudou muset stydět. Fotografie „kropenaté“ radnice bavily lidi na sociálních sítích. „Dříve na radnici nebyl zrovna hezký pohled, je dobře, že ji opravují,“ řekla Jana Hrubá z Jablonce.

Současně s exteriérem probíhají práce na renovaci interiéru budovy. A to už pátým rokem. V původním vzhledu, ale s odpovídajícími současnými technologiemi, jsou obě zasedací místnosti ve 2. patře. „Letos radikální proměnou prochází také zasedací sál zastupitelstva. Na schodišti ve vestibulu v původní barevnosti přibyl městský znak, který osvěcují svítidla dle návrhu Karla Wintera,“ doplnila Jana Fričová.

Budova Magistrátu města Jablonec nad Nisou na snímku z 9. května.
Fasáda radnice prokoukne. Město do ní investuje téměř 30 milionů korun

Samostatnou kapitolou rekonstrukce jablonecké radnice byla oprava věže. Začala v roce 2016, pak se ale objevily statické problémy související s technologií betonů ze 30. let minulého století. Finální fasádu získala věž až loni, kdy pracovníci firmy začali pracovat i na jižní a východní straně.

Pověstnou třešničkou na dortu bylo usazování hromosvodu na věž. Je zakončený ozdobnou kupolí přesně podle dobových výkresů. „Usadit na věž se dal jedině zvenku, proto do centra musel velký autojeřáb,“ připomněl vedoucí odboru rozvoje Otakar Kypta.

Ještě letos by měla zmizet současná šedá barva fasády, nahradí ji probarvená břízolitová škrábaná vrstva a štuky na ostěních oken i říms. V létě by měla být otevřena i věž radnice jakožto oblíbený turistický cíl přespolních i místních.
Jablonecká radnice se opět halí do lešení, pozor na dopravní omezení

Věž byla po dobu rekonstrukce uzavřena, což nesli nelibě nejen turisté, ale i obyvatelé města. Letos se věž konečně po třech letech znovu veřejnosti otevřela. Přístupná je až do 31. srpna, a to v pondělí a středu od 10 do 16 hodin, úterý a čtvrtek 10 až 15 hodin, pátek 10 až 14 hodin. Výstup je možný pouze s průvodcem v každou celou hodinu, sraz je v přízemí budovy radnice.