A je to tady. Od 1. dubna začíná Městská policie v Železném Brodě sloužit v počtu devíti mužů namísto původních dvanácti.
Záměr odsouhlasilo již v lednu zastupitelstvo většinou hlasů. Proti bylo jen sdružení Za Železnobrodsko krásnější, které před volbami „vládlo“ železnobrodské radnici.
Vedení městské policie v čele s velitelem Pavlem Hriníkem avizuje zachování služeb ve stejném rozsahu jak v počtu dvanácti strážníků. Jedním dechem však dodává, že akceschopnost městské policie bude doslova na hraně. „Může se stát, že ve službě bude někdy jen jeden strážník,“ popsal Hriník, podle jehož slov bylo dvanáct strážníků ideálním počtem pro město velikosti Brodu, přičemž chápe úsporná opatření.
„Občan snížení stavu Městské policie nepozná. Naopak, od doby, kdy se zefektivnila práce strážníků, dostala radnice množství pochvalných reakcí na jejich práci,“ poznamenal André Jakubička, starosta Železného Brodu.
Městská policie Železný Brod spravuje i pult centralizované ochrany, na který dohlíží vždy jeden strážník.
Jeden strážník?
Varianty jednoho strážníka ve službě se obává Václav Horáček, bývalý starosta města, současný poslanec Parlamentu ČR, zároveň i zastupitel města. „Stane se, že dojde ke krizové situaci. Jediný strážník zřejmě sám nezasáhne,“ popsal nepříjemnou alternativu Horáček.
Městem přitom otřásla nedávná série vloupání i napadání lidí přímo na ulici. Do uklidnění stavu se zapojila i Policie ČR, která zintenzivnila spolupráci s e strážníky.
Z popudu města tak vznikly takzvané společné hlídky. Situace se začala pomalu ale jistě uklidňovat. Policie ČR navíc avizuje, že společné hlídky mají dlouhodobý charakter. „Jsou zřízeny na neomezenou dobu ku prospěchu všech zúčastněných stran,“ doplnila Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie.
Bývalý starosta navrhoval snížení počtu strážníků jen o dva. „Jeden strážník by byl taková záloha. Vždyť i oni si berou dovolené, musí jezdit na školení, mohou nastat i jiné situace, kdy nebude moci do služby nastoupit devět strážníků,“ přiblížil Horáček.
Podle Jakubičky se ale dnes nezačne v Železném Brodě anarchie. „Snížení počtu není tak drastické, i když to někomu může tak připadat. Funkčnost Městské policie není ohrožena. Navíc se spolupráce s Policií ČR rozeběhla opravdu intenzivně,“ doplnil Jakubička.
Tajemný (skoro)dárce
V internetové diskusi na stránkách města se objevil příspěvek podepsaný jménem Pavel Jirman. Ten nabízel radnici za jistých podmínek nevratnou půjčku – dar, ve výši jednoho miliónu a dvou set tisíc korun, tedy částku, kterou město v následujících letech hodlá na provozu Městské policie ušetřit.
„Nabízím zástupcům města osobní schůzku, na které dojde k uzavření smlouvy, ve které já sám věnuji Městu Železný Brod nevratnou peněžní půjčku ve výši 1,2 milionu korun, která pokryje celý další rok působení Městské policie v nesníženém dvanáctičlenném složení,“ píše ve svém příspěvku. Ostatně, celé vlákno je stále k přečtení na webu města.
Ze všeho ale zřejmě sešlo. „Odpověděl jsem na příspěvek, ale pan Jirman dále nereagoval,“ popsal Jakubička. Asi šlo o vtipálka. „Zřejmě to byl anonym, protože žádný Pavel Jirman v Brodě nežije,“ dodal starosta.
Ne všichni souhlasí
Město nadále garantuje nonstop hlídky. Přesto se nový systém a snížení počtu strážníků nelíbí všem. „Věřím v klidnější stav Železného Brodu. Nevím však, zda se ho docílí s počtem strážníků, který se pohybuje na hranici únosnosti. A ptám se tedy, jestli nám stál ten ušetřený milion za zdraví a bezpečnost občanů Brodu a okolí? Myslím, že jednoznačně ne,“ poznamenal Horáček.
Jasné obavy jsou patrné i s diskuze na webu města. Mnohé příspěvky snížení počtu strážníků kritizují. „Vám se zdá, že klesá kriminalita? Proto snižujete stavy? Nám, občanům Železného Brodu se to nezdá. Uvažte prosím, jestli šetříte na správném místě. K čemu bude městu ušetřený milion, když se budou obyvatelé města bát vyjít na ulici,“ píše jeden z mnoha diskutujících.
„Ale oficiální stížnost nebo výtku jsme neregistrovali. Je to jen záležitostí diskuze, ve které jsem, myslím si, dost trpělivě věc vysvětloval,“ kontruje starosta.
Vedení radnice a Městské policie vyhodnotí fungování Městské policie po třech měsících provozu v okleštěném počtu.
A co současná situace ve městě? „Stále jsme poměrně klidné město oproti jiným,“ doplnil Jakubička.