Přípravné práce před zahájením rozsáhlé rekonstrukce probíhají v těchto dnech na vodním díle Josefův Důl. Přehradu čekají v následujících pěti měsících sanace betonových konstrukcí poškozených povětrnostními podmínkami a kyselou vodou.
Přehradu upustili o šest metrů
Hladina přehrady musela kvůli tomu klesnout o šest metrů oproti původnímu stavu. Během rekonstrukčních prací budou navíc potápěči zkoumat, jestli jsou v pořádku asfaltobetonová těsnění.
„V současné době probíhá na vodním díle příprava staveniště. Před zahájením rekonstrukčních prací se musí například zajistit, aby nedocházelo k zahřátí hráze,“ sdělil technickoprovozní náměstek jablonecké pobočky Povodí Labe Jan Kurka.
Rekonstrukce je nevyhnutelná, protože od doby vzniku přehrady v letech 1976 až 1982 došlo na vodním díle působením extrémních klimatických podmínek k různě velkým poruchám na povrchu betonových konstrukcí.
Hráz nepřetržitě monitorují
Stav poruch od roku 1995 průběžně monitorují pracovníci Povodí Labe a na základě jejich měření vznikla projektová dokumentace řešící sanaci porušených částí přehrady v nejvíce zasažených částech, konkrétně mezi kótami 727 až 732 metrů nadmořské výšky.
„Aby byla oprava co nejúspěšnější, bylo nutné snížit hladinu vody v nádrži na kótu 726 metrů nadmořské výšky, což je změna o šest metrů oproti původnímu stavu,“ uvedl před nedávnem pro Deník ředitel jablonecké pobočky Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.
Zásoby pitné vody se oprava nedotkne
Při opravách bude podle něj staveniště dostatečně zajištěno, aby nemohlo dojít ke znečištění pitné vody. „Technologie provádění bude stanovena tak, aby nedošlo k pádu sanačních a vybouraných hmot do nádrže,“ podotkl Jaroslav Jaroušek.
Rekonstrukce porušených částí vodního díla podle Jaroslava Jarouška nebude mít vliv na zajištění dostatečného množství kvalitní surové vody pro úpravnu Bedřichov. Přehrada Josefův Důl je totiž zásobárnou pitné vody pro Liberecko.
Hrázný Josefodolské přehrady Pavel Ševčík
Opravy přehrady vyjdou na 7,2 milionu korun. Nezávisle na nich bude také na josefodolské přehradě probíhat potápěčský průzkum.
„Ten má zmapovat stav asfaltobetonového těsnění. Kdyby se při něm přišlo na nějaké nesrovnalosti, musely by se nejprve vyhodnotit a pak by se případně nechala zpracovat projektová dokumentace,“ konstatoval Jan Kurka.
Lokalita je oblíbeným cílem cykloturistů
Odpouštění přehrady na kýženou kótu 726 metrů nadmořské výšky bylo zahájeno už v prosinci loňského roku. Opětovné napouštění na provozní hladinu začne hned po dokončení oprav.