„Okolí přehrady ale bude uklizené hned po centru města, protože bylo tentokrát ze Mšena oddělené a bude mít samostatný termín,“ konstatovala Lucie Holubová z jabloneckých technických služeb.


V akci už jsou dva samosběrné vozy


V současné době už technické služby provádějí ve městě předčišťování ulic od inertního materiálu po zimní údržbě. „Předčišťování samosběrnými vozy má zabránit i kritizované prašnosti v lokalitách, kde se přes zimu nejvíce sype, což je například Bártlův vrch nebo oblast Kokonína,“ vysvětluje Lucie Holubová.


Lidé se podle ní při jarním úklidu často podivují, proč některé lokality nejsou čištěné tlakovým mytím.


„Tohle čištění není možné všude a přichází v úvahu jen tam, kde jsou poškozené silnice, protože bychom je mohli poničit ještě víc. Stejně tak tlakovým mytím nečistíme dlažby, i na nich by totiž mohlo dojít ke škodám,“ říká Lucie Holubová.


Problémy způsobují nezodpovědní řidiči

Při jarním úklidu pracovníci technických služeb pravidelně narážejí na problémy zapříčiněné špatně parkujícími řidiči.
V ulicích, které se budou čistit, jsou vždy dostatečně dopředu instalované upozorňující značky, jenže mnoho řidičů je nerespektuje, což pak úklid značně komplikuje.


„Apelujeme na lidi, aby značení respektovali. Když tak nečiní, není úklid efektivní a musíme se vracet na stejná místa a dočišťovat je,“ říká Lucie Holubová.

POŘADÍ ÚKLIDU

1. Střed města (1 týden)
2. okolí přehrady + ulice Palackého
3. Žižkův vrch (obojí dohromady 1 týden)
4. Rýnovice, Lukášov, 5. Proseč (obojí dohromady 1 týden)
6. Šumava, Paseky (2 týdny)
7. Bártlův vrch, oblast Novoveské (1 týden)
8. oblast nemonice + Vrchlického sady (1 týden)
9. Mšeno (1 týden)
10. Vrkoslavice, Kokonín (1 týden)