V Chrastavě na Liberecku, která se pomalu vzpamatovává z ničivých záplav, zadržela v noci na středu policie tři lidi při krádeži. Odnášeli video, kočárek a dětské pleny, které vzali z domnělé skládky, kde už byly věci vyhozené. "Přesto šlo o krádež, trojice Romů ale zřejmě nebude souzena tak tvrdě, jako pět cizinců, kteří v noci na úterý rabovali v Chrastavě a Raspenavě," řekl krajský policejní ředitel Milan Franko.

V pondělí večer chytili policisté v Chrastavě dva Rumuny. Od jednoho z domů, které se vysoušejí, odnášeli rotoped. V Raspenavě byli v noci na úterý zadrženi tři Poláci, když se údajně pokusili vloupat do opuštěné chaty. Muži jsou také podezřelí z toho, že ve městě ukradli benzin ze dvou aut. Policie všech vět cizinců v úterý večer obvinila.

Za krádež jim hrozí až osm let vězení. Protože se jich dopustili v době živelní pohromy, jsou tresty podstatně tvrdší bez ohledu na výši škody. „Hrozil by jim stejný trest, i kdyby ukradli jen pětikorunu,“ řekl policejní ředitel. Cizinci jsou nyní v policejních celách a ve středu bude podán návrh na vzetí do vazby.

Podle ministra vnitra Radka Johna je ostraha míst, které poničily povodně, výrazně posílena. „Pomáhá policie z Pardubického a Hradeckého kraje, pořádková jednotka nabídla služby, cizinecká policie hlídá. Dokonce policejní inspekce řekla, že pomůže,“ řekl novinářům John. Připomněl, že policisté využívají i termokameru.

„Jsem velmi rád, že čeští zloději jsou solidární, čeští zloději nerabují. Vědí, že obrat tyhle lidi by bylo opravdu dramatické svinstvo. Ti, kteří byli chyceni, jsou cizí státní příslušníci nesolidární s českými občany,“ dodal John.

Podle Franka na zloděje upozornili všímaví sousedé. Už v noci na pondělí se objevili na Frýdlantsku dva Poláci s baterkami, kteří si prý možná mapovali terén. „Máme informace, že na polské straně, kterou také postihly záplavy, už jsou některé domy úplně vyrabované,“ poznamenal policejní ředitel. Policie proto na české straně posiluje hlídky, pomáhá armáda i desítky policistů z celé země.

Také sami obyvatelé mnohem více sledují, kdo se kolem domů pohybuje. Bojí se toho, aby je zloději nepřipravili i o to málo, co jim zůstalo. „Zloději by si měli rabování raději rozmyslet, mohlo by se stát, že rozhořčení lidé vezmou spravedlnost do vlastních rukou, když někoho při pokusu o krádež chytí,“ dodal Franko.