„Nejdřív nám chcípla kočka. Pak zapršelo a les začal usychat,“ popsal starší muž, který bydlí v těsném sousedství kontaminovaného lesa.
Ve čtvrtek minulého týdne na místo vyráží vedení obce, hasiči, policie, inspektoři České inspekce životního prostředí, krizový štáb ze Železného Brodu, pracovníci Zdravotního ústavu v Liberci.

„Lidé přišli s tím, že je les povadlý a něco tam páchne. Hned jsme se jeli podívat. Báli jsme se, vypadalo to děsivě. Hned jsme začali volat,“ popsala starostka obce Pěnčín Vladimíra Paldusová. S místostarostou Michalem Bernatem objela lidi sousedící s kontaminovanou plochou.
Napadené území bylo ihned uzavřeno a odborníci začali odebírat vzorky. Na sklonku dalšího týdne stále není jasné, co otravu způsobilo. V odebraných vzorcích se totiž nic závažného nenašlo.

Nejdůležitější je, že lidé do lesa mohou bez obav. „Nejedná se o zdraví nebezpečnou látku,“ vysvětlil Pavel Bernáth, ředitel Zdravotního ústavu Liberec. „Můžeme se jen domnívat. Pokud tam byla vylita nějaká látka, byla vylita již před nějakou dobou. Zřejmě proto nemůžeme zjistit, o jakou chemikálii se jednalo,“ doplnil Bernáth.

O mnoho chytřejší nejsou ani inspektoři ČIŽP. „Našli jsme jen stopové množství dráždivé látky, ale v takovém množství, které nemohlo otravu způsobnit. Rozbory tedy stále pokračují. Hlavní věcí je, že nebyly zasaženy povrchové ani podzemní vody. Tedy shrnuto – nejedná se o nic vážného,“ sdělil Bohumil Grafneter, inspektor ČIŽP Liberec.

S laboratorními výstupy pracovala i Státní rostlinolékařská správa. „Ve vzorcích vlastně nic toxického není, jen mírně zvýšený výskyt herbicidu, který se používá na odstranění plevele v kukuřici. Ale zanedbatelné množství,“ popsal Zbyněk Škodáček, mluvčí správy.

Podle slov mluvčího Státní rostlinolékařské správy je jasné, že za zamoření části lesa může chemická látka, žádná choroba ani škůdce.
Odborníci se shodují na jednom. Informace o kontaminaci přišla příliš pozdě. „Lidé jsou nevšímaví. Zjistili jsme, že tady parkovalo nějaké auto, ale co tady dělalo, nikdo neví,“ popsal Bernáth. „Dozvěděli jsme se to pozdě. A dělá se humbuk až když je pozd,“ doplnil Grafneter.
Obec si nad laboratorními výsledky oddechla. „Jsme stále opatrní a pásky a cedule tam ještě chvíli necháme. Ale nejhorší je za námi. Celý týden jsme kvůli tomu nespali,“ doplnila Paldusová.

Vyšetřování případu pokračuje na policii. „Vzhledem k tomu, že rostliny ožívají a kontaminace se nedotkla větší plochy, vyšetřujeme jako přečin,“ sdělila Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.

Že situaci bere starostka Paldusová vážně, doložila příhoda ze čtvrtečního večera, týden po kontaminaci. Starostka si na místo pozvala člověka s virgulí. Ani ten však nic nenašel.