V pondělí 15. prosince začaly první práce na stavbě magnetické rezonance v areálu jablonecké nemocnice. „Zkušební provoz chceme zahájit od začátku května příštího roku,“ doplnil Vít Němeček, ředitel Nemocnice Jablonec.

Moderní přístroj tak může od tohoto data odhalovat závažná onemocnění již v začátcích. Nemocnice získala peníze na stavbu a nákup přístrojů ve formě dotace z Regionálního operačního programu, když na její konto přijde více než 43 milionů korun. „Dalších zhruba pět milionů a tři sta tisíc uhradí nemocnice v příštím roce z vlastních zdrojů,“ upřesnila Petra Krajinová, tisková mluvčí nemocnice.

Na stavební práce i technologii proběhlo výběrové řízení a oba dodavatelé jsou již vybráni. Stavební práce, jež spočívají ve vybourání stávajících stěn v prostorách za pediatrickými ambulancemi, výstavby nových příček, zabudování klimatizace a elektroinstalace, budou dokončeny v polovině března 2009. „Poté se začne s instalací technologie,“ doplnila tisková mluvčí nemocnice.

Magnetická rezonance je zobrazovací metoda, která zlepší diagnostiku nádorových onemocnění, onemocnění páteře, kloubů, mozku, cév atd. Počítá se s tím, že by se v jablonecké nemocnici provedlo ročně zhruba tři a půl tisíce vyšetření. „Magnetická rezonance posune nemocnici o výrazný kus dopředu. Jedná se o jednu z nejpřednějších metod při mnoha vyšetřeních. Nahradí i využívání kontrastních látek při vyšetření neprůchodnosti žlučových cest,“ vypočítal některé z předností Vít Němeček.

Podle jeho slov existuje dohoda mezi jabloneckou a libereckou nemocnicí, která již magnetickou rezonanci vlastní. „Nemocnice se budou specializovat na jiná vyšetření. Základní typy vyšetření provedou obě. My se specializujeme na srdce nebo zažívací trakt,“ doplnil ředitel.

Do nemocnice míří špičková technologie
Podle Ivo Jörga, primáře interního oddělení jablonecké nemocnice, lze vyšetřením magnetickou rezonancí provést i kontrolu po operaci bypassu. „Rezonancí si můžeme ověřit, zda byl bypass přínosný, zda se zlepšily funkce. Před operací můžeme zhlédnout, jaké lze očekávat výsledky,“ doplnil Jörg.

Podle jeho slov nastoupí na pracoviště magnetické rezonance lékař, který působil v Institutu klinické a experimentální medicíny. „U nás bude pracovat na přístroji vyšší generace, než jakým disponuje Liberec. Jsme rádi, že jsme získali odborníka z řad takové instituce, jakým je IKEM,“ doplnil primář interního oddělení.

Za dobu existence se z IKEM stalo jedno z největších specializovaných klinických a vědeckovýzkumných pracovišť v České republice, které je zaměřeno na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantaci orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu. Vyšetření na magnetické rezonanci může trvat i celou hodinu. „Výstavba magnetické rezonance v naší nemocnici výrazně uleví Liberci, ale i nemocnici v Mladé Boleslavi. Počty pacientů s požadavky na toto vyšetření jsou vysoké,“ doplnil Vít Němeček, ředitel Nemocnice Jablonec.

Nemocnice plánuje do příštího roku i vybudování kamerového systému, jež by pojmul devět kamer, rozmístěných v areálu. O dotaci požádala rozpočtový výbor Parlamentu ČR. „Registrujeme problém s vykrádáním a poškozováním vozidel nejen pacientů a návštěvníků, ale i zaměstnanců. Občas dojde i ke krádeži aut,“ vysvětil Vít Němeček záměr a význam kamerového systému.