Plaměňáci hnízdí v koloniích o počtu až 200 tisíc ptáků (tropická a subtropická pásma Asie, Evropy a Afriky). Hnízda si staví z bláta, kamínků a řas v mělké vodě nebo na bahnitých březích. Samice snáší jedno vejce, šedé mládě se líhne po 27 – 32 dnech. Plameňáci svá mláďata krmí speciální kaší, která se vytváří ve voleti dospělců. Dožívají se 45 let. Potravu získává plameňák hlavně při čvachtání vody, při brouzdání se mělkou vodou. Karoten, který obsahují některé řasy, se prostřednictvím korýšů dostává do těla plameňáka. To poté způsobuje jeho červenavé zbarvení.
Plameňáky růžové chováme od roku 1991, teprve loni se ale podařil první vlastní odchov (6 mláďat). V současnosti liberecká ZOO pečuje o 24 plameňáků růžových. Jsou zapsáni v Červené knize ohrožených zvířat (RDB).
Ve stejném pavilónu lze v ZOO Liberec spatřit i do sytě oranžova zbarvené plameňáky kubánské (dříve karibský, Phoenicopterus ruber ruber), které chováme od roku 1981 a na první vlastní odchov ještě čekáme (samice totiž k samcům přibyly až v roce 1997). V současnosti má ZOO celkem 9 kusů.