Na pozemek bývalé školní zahrady vtrhla těžká technika. Děti z mateřské školky chodí denně kolem míst, kde si spoustu dní hrály na pískovišti nebo prolézačkách a vidí hromady hlíny, bagry a nákladní auta. Obraz hloubeného náhonu možná některým z nich vehnal slzy do očí.
Starý náhon byl zasypán v sedmdesátých letech, vodní elektrárna zanikla. V letech devadesátých se firma Hybler Group rozhodla náhon i elektrárnu revitalizovat. Založila samostatnou společnost Vodní elektrárna Železný Brod s.r.o., která se zaměřila na samotný projekt. Budoucí provoz chtějí zkušebně nastartovat v prosinci 2012.
Mateřskou školu předem o revitalizaci náhonu informovali. Pozemek zahrady, který patří městu, přestali využívat a nepřipravovali ani renovací herních konstrukcí.
„Školní zahradu nepoužíváme již rok a náhradní pozemek je absolutně nevybaven. Kromě nového pískoviště nám zbyly jen dva starší domečky z bývalé zahrady,“ říká Eva Dvořáková, ředitelka Mateřské školky Sluníčko.
Mezi městem a mateřskou školkou proběhla úmluva o dofinancování vybavení nové zahrady, v níž se počítalo se zapojením investora vodní elektrárny. Do písemné smlouvy se však dostalo jen pískoviště.
Nová zahrada je ve stavu zakládání, a tak i zůstane. Vodní elektrárna dostala podle smlouvy jediný úkol. „Do námi vybudovaného pískoviště jen navezeme písek,“ upřesňuje Petr Dědeček, předseda představenstva společnosti.
Starosta Železného Brodu Václav Horáček slíbil zasadit se o získání hotovosti na dovybavení zahrady.
Problém není jen ve vybavení. Ředitelce mateřské školy se nelíbí ani poloha nové zahrady. „Leží uprostřed části města, ve které žijí sociálně slabší občané a jejich děti demolují již zahradu stávající,“ říká Eva Dvořáková.