Všechno začalo myšlenkou jak podpořit úsek ruční výroby skla, která v posledních letech uvadá. „Přemýšleli jsme nad sortimentem, který by mohl oživit naši nabídku a zároveň byl něčím jedinečný a unikátní. A tehdy vznikla myšlenka vyrobit skelné hnojivo. Pravda, myšlenku a realizaci od sebe dělí několik let, ale dokázali jsme to,“ sdělila Alena Kochánková z marketingového oddělení společnosti.

Po letech výzkumů a zkoušek si mohou v Preciose pogratulovat. Nejen, že se podařilo skelné hnojivo vyrobit s přesným vyvážením minerálních prvků, ono také samo reaguje na okolí.
Řízené uvolňování skelného hnojiva je totiž podmíněno vlhkostí a teplotou nad 8 stupňů Celsia„V době vegetačního klidu, tedy přibližně od prosince do února, tedy nedochází k uvolňování výživových látek,“ vysvětlil ředitel výrobního úseku a duchovní otec projektu Jakub Gargela.

Strukturu skelného hnojiva tvoří především fosfor, draslík, vápník a hořčík. Umožňuje průběžné uvolňování těchto látek a vyživuje rostliny 1-3 roky bez dalšího přihnojování, vyjma dusíkatých hnojiv. Svými vlastnostmi je hnojivo vhodné především pro keře, stromy, zelené střechy, parky a městskou zeleň. Vhodné je také pro rostliny v nádobách i volně rostoucí na zahradě, především pro plodovou zeleninu jako jsou rajčata, papriky nebo okurky.

Kostel sv. Mikuláše Bílý Kostel nad Nisou.
Stuha pro Zlatou Olešnici. Krajské kolo soutěže Vesnice roku vyhrál Bílý Kostel

Skelné hnojivo vypadá jako nepravidelné granule o velikosti cca 2 mm. Není ostré a jeho barva je sytě bílá. Při skladování v suchu a při pokojové teplotě je jeho životnost neomezená. „Ve své podstatě se opravdu jedná o sklo, ale ne takové, na jaké jsme zvyklí v běžném životě. Jedná se o fosfátové sklo, které má ve své struktuře zcela jiné vazby než běžně používané sodnodraselné sklo. Umožňuje tak pozvolný rozklad, který má za následek rozpuštění vázaných látek jako je draslík, fosfor, vápník a hořčík,“ dovysvětlil Gargela.

V tuto chvíli je dokončen dvouletý výzkum, kdy se účinnost hnojiva testovala na stromcích borovic ve Výzkumném ústavu veřejné vědecké instituce Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Pokus byl založen na venkovní ploše výzkumného ústavu v Průhonicích. Do nádob byly vysazeny dvouleté sazenice borovice lesní a následně byla aplikována hnojiva na povrch půdy. Výsledky byly pozitivní v rámci růstu, prospívání stromků i v množství vyplavených látek.

Dražší, ale delší

Společnost Preciosa Ornela svůj projekt startuje v rámci crowdfundingové kampaně na platformě HitHit. „Problém byl jaké zákazníky oslovit, komu a jak výrobek nabídnout, jak realizovat výrobu, která nebude ležet v našem skladu. Pravdou je, že velké společnosti produkující hnojiva, které by nám mohly pomoci s distribucí, nemají příliš zájem o hnojivo, které je, vzhledem ke dlouhodobému působení, dražší,“ poznamenala Jansová.

Borůvkové knedlíky. Ilustrační foto
Tady si pochutnáte: 10 nej restaurací v Jizerkách i pod nimi podle Tripadvisoru

Klasičtí výrobci potřebují produkovat velké množství levných hnojiv, která se musí aplikovat několikrát za rok. „Uvědomili jsme si, že naše hnojivo je určené pro malé zahrádkáře, zejména ty které zajímá šetrné pěstování. Určitě bude zajímavé pro lesní školky, specializovaná zahradnictví, realizace městské zeleně a spousty dalších oborů,“ doplnila Kochánková.

Způsob prezentace přes HiHit vidí Preciosa Ornela jako velkou šanci na úspěch. Podrobnosti najdou zájemci při vyhledání hesla Skelné hnojivo na webu HitHit.com.

PRECIOSA ORNELA

Součást Preciosa Group patří mezi nejvýznamnější světové výrobce širokého sortimentu českých sklářských výrobků od skleněných tyčí a tyčinek, technického a užitkového skla po všechny druhy skleněných perliček a perlí. České perličky hrdě nosí značku Preciosa Traditional Czech Beads, kterou společnost zaručuje špičkovou kvalitu a nejširší sortiment barev, tvarů a velikostí. Veškerý sortiment zahrnující skleněné tyče, tyčinky, technické sklo nese značku Preciosa Traditional Czech Glass.