Dlouhých 213 dní trvalo, než mohli provozovatelé restaurací zpřístupnit předzahrádky. Přesto je zde drobný háček, konzumenti se musí prokázat potvrzením o negativním testu, prodělaném covidu či očkování. První kontroly proběhly ve dvaceti provozovnách se zahrádkou i v Libereckém kraji, a to ve spolupráci Krajské hygienické stanice a policie. Zkontrolovaly sto lidí.

„Výsledky byly uspokojivé, kontroly proběhly bez závad. V navštívených zařízeních byly jednotky případů chybějících testů ze strany hostů, ale tyto nedostatky byly ještě na místě vyřešeny testováním,“ informoval mluvčí policie Vojtěch Robovský s tím, že některé hospody nabízejí návštěvníkům možnost nechat se otestovat.

V případě neexistence „propustky“ mohou hlídky udělit na místě pokutu až 10 tisíc korun. V případě správního řízení se pak může postih vyšplhat až na tři miliony korun.

Původně měli zákazníci potvrzení o testu, očkování nebo prodělání nemoci ukazovat při příchodu personálu restaurací. Nakonec z této povinnosti sešlo. Personál potvrzení kontrolovat nemusí, odpovědnost nese pouze zákazník. „V kontrolách budeme postupně a systémově pokračovat,“ upřesnila mluvčí hygienické stanice Zuzana Balašová.

Hygienici vyrážejí i do kadeřnictví, kosmetických studií, tetovacích salonů a dalších provozoven zaměřených na péči o tělo, kde provádějí jak státní zdravotní dozor, tak i kontrolu dodržování všech souvisejících mimořádných opatření. „Žádnou sankci jsme neuložili, několik drobných pochybení bylo na místě vysvětleno a napraveno,“ doplnila Balašová.

V posledních týdnech se odmlčeli i anonymní udavači, policie neeviduje žádné udání. V minulosti přitom lidé možné porušování izolací a karantén hlásili policii i hygieně. „Oznámení na porušování izolace ze strany veřejnosti dostáváme, byť nikoli často. V průměru je to jedno za měsíc a většinou jde o anonymní udání,“ řekla tehdy Eva Nekvindová z krajské hygienické stanice.