Na léto jsme našim čtenářům slíbili několik soutěží, které proběhly a nebo ještě probíhají. Jednou z nich bylo putování Na pivní stezce. Kupony můžete doručit na adresu naší redakce až do 10. září. Současně jsme také prozradili, že chystáme pivní pokračování. A to je právě zde.

Máte svou oblíbenou pivní zahrádku, bez které si léto nedovede představit? Podpořte ji v hlasování na našich webových stránkách. Vítěznou hospůdku s vámi „oslavíme“ v reportáži, kde možná budete hovořit i vy. Na „recept na úspěch“ se budeme ptát personálu i hostů…

Letní zahrádky mají své kouzlo

Počet hospod naroste v létě o desetinu, mohou za to sezónní výčepy. Hned po 1. květnu vyrůstají jako houby po dešti. Mnohde lidé sedí nejen když praží slunce, ale také se sem schovají před deštěm.

Víte, že kamenné hospody to v létě nemají jednoduché? Spotřeba piva se přesouvá za hranice měst a roste především tam, kde lidé tráví své volno či dovolenou. Na výtočích se významně podílejí kiosky, stánky, restaurace v kempech a podobná zařízení sezónního charakteru, které počet prodejních míst zvyšují asi o 10 procent.

„V Libereckém kraji vždy přibývá asi sto sedmdesát letních provozoven, které v sezóně vyčepují asi sedm tisíc hektolitrů piva. Zavážíme je dvakrát týdně a v našem skladu se pivo po dodání z pivovaru dlouho nezdrží, do pěti dnů je pryč,“ říká Libor Jadrný z distribučního centra Plzeňského Prazdroje v Mnichově Hradišti.

A na servis pro tato místa také nezapomínají. „Sezónní provozovny v rekreačních oblastech vybavujeme výčepním zařízením. Pokud je to technicky nutné a provozovatel restaurace o to má zájem, umíme dodat další výčepní zařízení i na předzahrádky a terasy,“ dodává.

V zdejších lokalitách těží z turismu

K vyhlášeným sezónkám v regionu patří například Bufet Sunset na Horní pláži u Máchova jezera, který zvítězil v červencovém testu bufetů na koupalištích, který uspořádal jeden celostátní deník ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi.

Často lidé navštěvují i restauraci Eden u Jinonických rybníků na okraji Prachovských skal. Příjemné posezení najdou určitě zejména cyklisté před Prezidentskou chatou v Jizerských horách.

Největším trumfem kiosků a letních výčepů je jejich dostupnost a bezprostřední kontakt se spotřebiteli v místě jejich letních aktivit – na koupalištích, sportovištích, místech aktivního trávení volného času či na turistických trasách. Posedět v létě u piva je příjemné venku na čerstvém vzduchu s rozhledem po okolí, zatímco děti si mohou hrát na přilehlém hřišti.

„Kamenné hospody čelí náporu sezónek různě, nejčastěji zřízením letní zahrádky. Výhodu má pochopitelně ten hospodský, jehož lokalita umožňuje k zahrádce přidat alespoň několik dětských zábav jako malé pískoviště, skluzavku nebo houpačku. Najdou se i takové podniky, které lákají hosty na wi-fi připojení k internetu, což bychom v sezónní provozovně asi hledali marně,“ shrnuje Jadrný.