Pojišťovna vychází z bezmála pětasedmdesáti tisíc příspěvků na vakcínu, které svým klientům vyplatila. Oproti minulým letům se jedná o rapidní nárůst, pokud by současné tempo vydrželo, byl by téměř stoprocentní.

ZVÝŠENÍ PŘÍSPĚVKU

Zatímco za celý minulý rok si u VZP o příspěvek na vakcínu zažádalo čtyřiaosmdesát tisíc lidí, za první pololetí letošního roku už podobně jednalo zmíněných pětasedmdesát tisíc klientů pojišťovny. Důvodů pro masivní nárůst zájmu o očkování může být samozřejmě několik. Hlavní ale vězí zřejmě ve finanční stránce věci. „Jedním z důvodů je, že zatímco loni byla výše příspěvku maximálně 500 korun, letos to je až 650 korun," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje okolo 800 korun.

Zvýšení příspěvku ale není bez háčku. Nárok na něj mají pouze pojištěnci, kteří jsou zároveň členy Klubu pevného zdraví. Připraven je taktéž pouze pro prvních pětaosmdesát tisíc zájemců. Poté finanční studna znovu částečně vyschne. V Libereckém kraji letos na vyšší příspěvek dosáhlo takřka tři a půl tisíce žadatelů. Nejvíce očkovaných si připsal Liberec, který se jako jediný dostal přes tisícovku očkovaných, do přehledu jsou zařazeny také Jablonec, Česká Lípa a Semily.

Příspěvky na očkování proti encefalitidě pochopitelně nabízejí i další zdravotní pojišťovny. Jejich výše se většinou pohybuje od tří set do pěti set korun. Vojenská pojišťovna pak speciálně dětem proplácí i celou částku za očkování.

NĚKOLIK PŘÍPADŮ ZA ROK

Riziku nákazy klíšťovou encefalitidou je vystaven prakticky každý. Nejrizikovější skupinou jsou ale lidé často navštěvující přírodu, do ní nespadají pouze houbaři nebo myslivci, ale také například majitelé psů. Počet nakažených se však v Libereckém kraji pohybuje povětšinou na první dvouciferné hranici. „Za celý rok 2015 bylo v kraji devět případů," řekla mluvčí liberecké Krajské hygienické stanice Zuzana Balášová. Letošní bilance z průměru lehce vyskakuje, k červenci hygienici evidují už osm nakažených.

Bilance okolo deseti případů nákazy klíšťovou encefalitidou v posledních letech řadí Liberecký kraj mezi postiženější oblasti republiky. Vůbec nejhorší je situace na jihu Čech, kde bývá ročně napočítáno k šedesáti případům.