Oni už mají zavřeno?" divila se početná skupinka turistů, kteří v neděli dorazili krátce po čtvrté k bráně Trosek. „Chtěli jsme tu zakončit celé dnešní putování Skalním městem," dodala žena s trekovými holemi a zabušila na bránu. Pár metrů pod vrcholem už pochodovalo dalších patnáct lidí. „Vrátný" byl ale neoblomný. V 16.30 se hrad opravdu zavírá. Památky jedou zářijový rytmus, kdy je otevřeno mimo pondělí každý den už jen do 16 hodin.

„Když je tu takových lidí, já bych je dál pustila. Vstupenka pro dospělého je sedmdesát korun, to je minimálně dva tisíce," vypočetla mladá blondýnka, která měla s přáteli štěstí a přišla v čas.

Zklamaných lidí odcházelo hodně. Litovali, že nestihli přijít včas, v letních měsících má hrad pro vstup otevřeno do půl šesté. „Na internetových stránkách Trosek ani na jejich facebooku není žádná informace, že by měli otevřeno o svátek, když je to pondělí a to mají od září již zavřeno," hlásila skupince jedna z turistek, která se podívala na webové stránky hradu v mobilu. Ani na vratech ceduli nenašli.

Přitom Trosky v Českém ráji nebyly jedinou pamětihodností, která na svatého Václava brány otevřela.

„V pondělí 28. září, jenž je státním svátkem, mají objekty ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), územní památkové správy na Sychrově otevřeno, přičemž některé nabízejí speciální prohlídky," uvedla již v týdnu Lucie Bidlasová, pracovnice vztahů k veřejnosti NPÚ. Že se mají pamětihodnosti a muzea i na svátek, připadající na pondělí, otevřít, přišel „befel shora" od ministerstva kultury.

„Měla jsem obavy, aby děvčata v kase neseděla zbytečně, ale zájem lidí předčil naše očekávání," uvedla Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci. To otevřelo nejen hlavní budovu ale i Památník sklářství v Jizerských horách na Kristiánově navíc zdarma. „I v neděli do Kristiánova dorazilo na prohlídku přes šedesát lidí. Využili navíc i možnost podívat se sem kvůli rekonstrukci na dlouhou dobu naposledy," dodala Valečková s tím, že chodili především rodiče s malými dětmi.

Na doprovodné akce na zámcích a hradech v okolí bude bohatý i měsíc říjen na Sychrově bude každý říjnový víkend patřit rodinám s dětmi a nejen jim, neboť se tu koná Slavnost jablka, Knížecí lov slavnost luku a nože, pohádkové prohlídky i módní přehlídka, na Ratibořicích pořádají slavnost k poctě bohyně zahrad Pomony, Opočno přivítá sokolníky, na Veselém Kopci proběhne oblíbená Bramborová sobota.

Sezóna na hradech a zámcích ve správě NPÚ, Územní památkové správy na Sychrově bude končit nedělí 1. listopadu. V tento den budou mít objekty své brány dokořán, následně se většina uzavře a zpřístupní se až v sezóně 2016, vyjma celoročně zpřístupněného Sychrova a také mimo adventní a vánoční prohlídky, které jsou již stálicí v hradozámecké nabídce.