Špatně můžeme zacházet pouze s těmi věcmi, jejichž duši nebereme na vědomí. Tato myšlenka Thomase Moora se stala jabloneckým mottem pro letošní Den evropského dědictví, který připadá na sobotu 11. září. V tento den se v celé republice otevřou veřejnosti dveře do běžně nepřístupných památek. V Jablonci bude hlavním lákadlem bývalá fara u kostela sv. Anny, dům Jany a Josefa Scheybalových.

„Jedná se o jednu z nejstarších budov ve městě, která se právě v sobotu v devět hodin vůbec poprvé otevře veřejnosti. Přístupná zůstane i po celý následující týden, tedy až do další soboty, a to vždy od deseti do dvanácti a od čtrnácti do sedmnácti hodin,“ konstatovala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Den památek začne bohoslužbou

Doprovodný program celého dne odstartuje v půl desáté dopoledne za přítomnosti jabloneckého starosty Petra Tulpy ekumenickou bohoslužbou v kostele sv. Anny. V půl dvanácté pak zatančí rychnovský soubor Magdaléna choreografii Napij se nebe na hudbu Bohuslava Martinů Otvírání studánek.

„Není to náhoda. V letošním roce si totiž připomínáme stodvacáté výročí narození tohoto hudebního skladatele,“ objasňuje výběr hudby ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Roman Král.

Doprovodné akce samozřejmě neminou ani návštěvníky bývalé fary. Ti budou moct besedovat s architektem Liborem Sommerem, autorem projektu přestavby objektu s číslem popisným jedna, nebo s Janem Strnadem či Václavem Vostřákem o jablonecké historii.

Další nabídkou bude výstava v prostorách domu, kde budou k vidění kresby tria J. V. Scheybal – Viktor Vorlíček – Ladislav Zákoucký. Lidé se tu také budou moct seznámit s plánovaným projektem rekonstrukce či dobovými fotografiemi někdejších obyvatel domu, manželů Scheybalových.

„Odhalena zde bude i plánovaná Naučná stezka manželů Scheybalových, která povede z Jablonce nad Nisou přes Dobrou Vodu do Rychnova a odtud na Pelíkovice, Kopaninu a zpět do Pulečného. Na trase stezky turisté navštíví místa, k nimž manželé Scheybalovi měli vřelý vztah a která Josef V. Scheybal také kreslil,“ poznamenal Roman Král.

Součástí Dne evropského dědictví budou také výstavy v Městské galerii MY a v Muzeu skla a bižuterie. Hudební program oživí Dolní náměstí, kde během dne několikrát vystoupí Zámecké saxofonové kvarteto.

„Zajímavostí bude jistě i zastavení s výkladem před bývalou Schlaraffií. Den pak završí komponovaný pořad jazzového klavíristy a skladatele Karla Růžičky a herce Strašnického divadla Kryštofa Nohýnka, který začíná v sále Základní umělecké školy v Podhorské ulici v osmnáct hodin. Vstup bude, jako všude jinde, zdarma,“ sdělila Jana Fričová.