Pokud vláda schválí novelu vodního zákona, bude to pro pojizerské obce znamenat návrat hrozby megalomanských přehrad.
Novela upravuje několik paragrafů souvisejících s vodním hospodářstvím, ochranou před povodněmi a výstavbou nových přehrad. Znovu se vrací možnost výstavby nádrže Vilémov. Ministerstvo se již závazný seznam přehrad pokusilo prosadit v Plánu hlavních povodí. Masivními protesty dotčených obcí a měst se ale hrozbu podařilo odvrátit.
Dopady novely jsou drastické
„Dopady novely by byly drastické. Zcela by vymazala právo a možnost obcí se podílet na rozhodování o lokalitách pro výstavbu přehrad. Vláda by v případě přijetí novely mohla přehrady nařídit bez jakéhokoliv posouzení a dokonce v rozporu s nedávno schválenou koncepcí vodního hospodářství,“ řekl iniciátor protestu proti stavbě přehrad Jan Beránek.
Proti záměru zaplavit část Krkonoš přehradou Vilémov se již v minulosti vzbouřil Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Kořenov a Paseky nad Jizerou. V Harrachově nesouhlas obyvatel vyústil v petiční protest, který podepsalo přes pět tisíc lidí.
„Pokud vláda bude chtít takový záměr prosadit, pokusíme se proti tomu udělat maximum. Záměr přehrady by v každé lokalitě zabrzdil rozvoj,“ řekl mluvčí harrachovské radnice Martin Soukup.
Novela zákona dá vládě pravomoce
Zablokovat jakýkoliv pozemek stavební uzávěrou a bez předchozího vyvlastnění na něm začít se stavbou vodní nádrže. Takové pravomoce by vládě mohla přinést novela vodního zákona.
Návrh změn předložili ministři Petr Gandalovič a Martin Bursík. Majitelé dotčených pozemků by měli doslovně „strpět“ na svých pozemcích výstavbu a provoz přehrady.
„Předložená novela je protiekologická, protidemokratická a snad i protiústavní. Návrh před třemi týdny z dobrých důvodů zamítla Legislativní rada vlády, a to jednomyslně. Apelujeme na ministry, aby svůj návrh stáhli, případně celý kabinet včetně premiéra, aby dokument zamítl,“ řekl Jan Beránek.
Pokud by došlo ke schválení novely, situace by se vrátila zpět na začátek ještě před dobu, než desítky českých obcí dosáhly stažení závazného seznamu stovky lokalit pro stavbu nádrží.
„Jsme zásadně proti takovému návrhu. Přestože by přehrada desítky let existovala pouze na papíře, tak by nás to velmi negativně ovlivnilo v rozvoji,“ řekl mluvčí radnice v Harrachově Martin Soukup.
Přehrada by Harrachov odřízla od světa. Obrovské vodní dílo má pojmout 6,2 milionu kubíků vody a zaplavit 296 hektarů půdy. „Lokalita, kde má být postavena, každopádně ztrácí hodnotu. Harrachov by mohl přijít o atraktivnost a zhatily by se i plány do budoucna,“ dodal Soukup.