Můžete být velmi mladí, přesto prospěšní. Jako dvě dívky z rychnovské základní školy.

Sál Besedy v Rychnově ožije v pátek 2. prosince netradiční akcí. Dvě kamarádky, žákyně devátého ročníku zdejší základní školy se totiž rozhodly, že pomohou handicapovanému chlapci na vozíčku z Jedličkova ústavu v Liberci.

„Jednou jsme byly venku a dostaly jsme hlad. Řekly jsme si, že si doma něco dobrého upečeme. Tam nás napadlo, že by se dalo někdy toho upéct víc a výtěžek věnovat na charitu,” vzpomněla na počáteční myšlenku Kristýna Kolomazníková, jedna ze dvou podnikavých kamarádek.

Od poloviny října začal nápad získávat konkrétní podobu. „Nejdříve jsme si myslely, že bychom výtěžek mohly věnovat na opravu nějakého kostela nebo dětem do dětských domovů,” vysvětluje druhá z organizátorek Simona Křivánková.

Děvčata ale narazila na informaci o jejich handicapovaném vrstevníkovi z Jedličkova ústavu, který potřebuje ke studiu počítačový tablet. „Takto nám to přijde lepší, protože víme, že částka, kterou snad v pátek vybereme, dobře pomůže konkrétnímu jednomu člověku,” vysvětlila Křivánková.

Nápad se uchytil, přidal se třídní učitel Jakub Mrklas, poté i vedení školy, což vyústilo v podporu města Rychnova. To sál Besedy zapůjčilo na akci zcela bezplatně.

Program akce je rozdělen na dvě části. Při odpoledních workshopech si děti i dospělí mohou přijít vyrobit ozdobné kolíčky, pomalovat trička či vyrobit panáčky z recyklovatelných materiálů. Potřebný materiál si za symbolický poplatek zájemci zakoupí a s prací jim pomohou asistenti.

Připravena je i spousta soutěží pro malé i velké.

V průběhu celé akce budou v Besedě otevřeny stánky s výrobky žáků základní školy a s občerstvením. Veškerý výtěžek jde na nákup tabletu. A kolik je potřeba vybrat? Deset až patnáct tisíc korun.

Benefiční akce začíná v pátek 2. prosince na sále Besedy v Rychnově v 15 hodin. Postupně zde vystoupí Dětský pěvecký sbor ZŠ Rychnov, taneční skupina Diamond Viros, Break Dance také z místní školy, v 18 hodin startuje módní přehlídka, dále vystoupení taneční skupiny 5Stars, v 19 hodin tombola a o hodinu později začíná benefiční koncert, když se na pódiu vystřídají kapely Fly64, Straba, Fernandéz a Kaiserband, které vystupují bez nároku na honorář. Na úplný konec je naplánováno překvapení.