Policie v úterý potvrdila, že povolení k demolici objektu bylo sice vydáno, ale dosud nenabylo právní moci. „Z tohoto důvodu jsme věc kvalifikovali jako přestupek proti stavebnímu zákonu a celou věc už oznámili k dalšímu šetření příslušnému stavebnímu úřadu jabloneckého magistrátu,“ sdělila policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Stavební úřad může uložit majiteli vysokou pokutu a nařídit uvedení objektu do původního stavu.

Rozhodnutí policie odporuje tvrzení Radka Maliny, majitele společnosti Malina – Safety, jež zámeček vlastní. Ten reagoval na to, že primátor se proti demoličnímu výměru odvolal. „Odvolání pana primátora přišlo až po zákonné lhůtě pro odvolání, na což jsme stavební úřad upozornili,“ sdělil v pondělí.

Primátor naopak hned po sobotním zahájení demoličních prací tvrdil, že společnost se rozhodla zámeček Schlaraffia zbourat bez povolení stavebního úřadu. „Nechala zbořit věž zámečku do té míry, aby celý objekt pravděpodobně nenávratně poškodila, a nemohlo tak nikdy dojít k jeho rekonstrukci,“ doplnil Milan Kroupa.

Nový seriál Naše školka
Naše školka: Ve středu představíme děti z MŠ Nová Ves

Zámeček koupila společnost Malina – Safety, jejíž provozy s objektem těsně sousedí, v roce 2006. „Už tehdy jsem jasně deklaroval zájem využít pozemek pod budovou jako stavební parcelu pro budoucí rozvoj naší podnikatelské činnosti,“ popsal Malina.

Po tomto prohlášení se zvedla vlna nevole nejen mezi obyvateli města, ale i představiteli magistrátu, kteří dříve prodej zámečku schvalovali.

V roce 2008 představila společnost vizi zakomponování části zámečku do přístavby jejího provozu. Záměr se ale nakonec ukázal finančně neúnosný.

Dominika Ťuková na hudebním festivalu Město plné tónů 2018.
Jablonecký festival mění logo i jméno

Spor o budovu eskaloval v roce 2013, kdy ministerstvo kultury na podnět petice, kterou podepsaly na tři tisíce lidí z Jablonce, rozhodovalo, zda zámeček zapíše na seznam chráněných objektů. Nestalo se tak. Společnost nicméně nabídla odkup stavby za symbolickou korunu s tím, že by si ji musel kupec rozebrat a postavit na jiném místě v Jablonci. Jistý zájem projevili investoři ze zemí bývalého Sovětského svazu, nakonec ale i tato iniciativa usnula.

Podle Maliny se ale firma snažila dále s městem domluvit a demolici objektu oddalovala. „Osobně mě nedohoda s městem a vyústění celé situace nijak netěší, ale nezbylo než volit to nejméně špatné řešení,“ doplnil Radek Malina. Jak se ale ukázalo po zjištění policie, demolice proběhnout neměla.

Počátek demolice zámečku považuje primátor Jablonce Milan Kroupa za smutný a pobuřující. Dál se hodlá v celé záležitosti angažovat. „Učiním veškeré možné kroky k tomu, aby toto chování nezůstalo bez odezvy,“ vzkázal primátor. Nyní má v ruce pádný argument.

Tomáš Šulc.
Tomáš Šulc navazuje v Jablonci na tradici malého krámku. Posouvá ho dál