VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záměr neprošel

Jizerské hory - Kontroverzní záměr stavby garáže se nelíbí ministerstvu životního prostředí.

7.2.2008
SDÍLEJ:

CHKO Jizerké HoryFoto: CHKO Jizerké Hory

Kontroverzní záměr výstavby velké garáže na Hrabětické louce dospěl do dalšího stádia. Ministerstvo životního prostředí změnilo závazné stanovisko Správy CHKO Jizerské hory a neudělilo souhlas k vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Tím se celý proces povolení stavby vrací na úplný začátek. Jestliže Správa CHKO v souhlasném závazném stanovisku tvrdila, že garáž nesnižuje krajinný ráz a hmotou bude podřízena vedle stojící chaty Tesanka, ministerstvo, jako nadřízený správní orgán, si myslí opak. Nepovažuje umístění stavby za vhodné.
„Ministerstvo je nicméně vázáno tím, že plocha je pro stavbu garáže určena platným územním plánem,“ uvádí se v odůvodnění ministerstva. V praxi to neznamená zastavení záměru výstavby, jen jeho návrat k začátku řízení. „Stavebník musí znovu požádat o závazné stanovisko a předložit nový projekt,“ uvedla Jana Mejzrová, zástupce vedoucího Správy CHKO, která má na starosti i územní plány. „Respektuji názor ministerstva jako odvolacího orgánu. Nové stanovisko bude v souladu s ministerstvem,“ dodala Mejzrová.

Na kauzu upozornila již v říjnu Česká televize a poté Deník. Proti stavbě se tehdy ohradil majitel sousední chaty Tesanka Petr Šťastný. Upozornil na skutečnost, že o změně v územním plánu z roku 2006, která zahrnovala převedení pozemku na Hrabětické louce na stavební parcelu, hlasoval Milan Kvasnička, stavitel a zastupitel obce Janov n. N. v jedné osobě, který se o stavbě odmítl bavit.
„Nejvíce mne stále překvapuje velikost stavby. Garáž by podle plánů měla mít čtyřicet osm metrů čtverečních a čnít do výšky bezmála pěti metrů,“ řekl Šťastný.

Proti hlasování zastupitelstva se obrátil i na ministerstvo vnitra, které v odpovědi uvedlo, že zastupitel pochybil, když neinformoval o možné podjatosti.
Zákon o střetu zájmů vstoupil v platnost až v roce 2007.

Minirozhovor: Jana Mejzrová, zástupce vedoucího Správy CHKO Jizerské hory, krajinář, územní plány

Jak často řešíte výstavbu v CHKO?

Výstavbu v CHKO řešíme téměř každý den. Po mnoha jednáních mnohá projde. V minulém roce Správa CHKO udělila kolem osmi set závazných stanovisek, z toho asi patnáct nesouhlasných.

Narazili jste v minulosti na nějaký velmi kuriózní případ?

Nesmyslné jsou z našeho hlediska veškeré nápady budovat na severních svazích Jizerských hor lanovky a lyžařské sjezdovky. Z běžných návrhů jsou to různé varianty podnikatelského baroka s věžičkami a balustrádami nebo alpsko-kanadské sruby mezi jizerskohorské roubenky. Vzpomínám si, že jednou přišel kdosi s návrhem, který vypadal jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci, do Janova. Jistě i představy o umísťování vícepatrových bytových apartmánových domů do venkovského prostředí patří do kategorie nesmyslných, asi však ne kuriózních.

V posledních dnech MŽP změnilo závazné stanovisko Správy CHKO ke stavbě garáže na Hrabětické louce. Znamená to, že se celý proces záměru výstavby vrací i na Správu CHKO?

Ano, celý proces povolení stavby mimo územní plán se vrací mimo jiné i na Správu CHKO Jizerské hory. Stavebník musí znovu požádat o závazné stanovisko a předložit nový projekt. Správa záměr posoudí a vydá nové závazné stanovisko, které je podkladem pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení stavebním úřadem.

Ve změně závazného stanoviska se píše: „Navržená stavba svou velikostí a výškou zejména z pohledů severních a západních nemá charakter doprovodné stavby, nýbrž pohledově dominuje.“ Ve stanovisku CHKO byl tuším opačný názor.

Umístění garáže bylo z hlediska ochrany přírody a krajiny zvoleno v místě, kde stavba krajinný ráz místa naruší nejméně v rámci celé lokality a takto zdůvodněno. Přisazením k velké hmotě chaty Tesanka podle mého názoru nedošlo k vytvoření nového dominantního prvku v nezastavěném okolí. Co se týká zmíněných stanovisek, nepřísluší mi hodnotit, které je pravdivé. Respektuji stanovisko MŽP.

Má ještě Správa CHKO možnost promluvit do územního plánu obce, když ke změně již vydala souhlasné stanovisko jako orgán ochrany přírody?

Druhá změna územního plánu byla schválena zastupitelstvem obce Janov nad Nisou koncem roku 2006 a nelze ji měnit. Ale je možné, že obec se rozhodne řešit další změnu územního plánu, případně nový územní plán, a k těmto dokumentům se Správa CHKO bude ve lhůtách daných zákonem vyjadřovat.

Správa CHKO podle názoru MŽP „udělila souhlas k povolení stavby, jejíž návrh nerespektoval požadavky na ochranu krajinného rázu.“ Váš názor?

Respektuji názor MŽP jako odvolacího orgánu.

Autor: Jan Sedlák

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Obsluha sportovní recepce + obsluha baru. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha sportovní recepce + obsluha baru - znalost AJ nebo NJ, komunikativnost, vstřícnost k hostům, znalost práce na PC (Word, Exel)., Životopisy zasílat na email:office@brizky.cz. Pracoviště: Břízky s.r.o. - hotel břízky, Průběžná, č.p. 4597, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Simona Reimová, +420 731 425 712.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník22 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Projektový a obchodní specialista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projektový/obchodní specialista, Rychle se rozvíjející firma s mezinárodní působností přijme profesionály na nově otevřené pozice., Zabýváme se designem a prodejem křišťálových, ručně broušených lustrů, speciálně navržených pro prestižní projekty vil, paláců a soukromých rezidencí. , AYSAN je pro lidi, kteří hledají nestereotypní práci, ve které můžete svým aktivním přístupem ovlivňovat chod firmy., Součástí našeho týmu se může stát každý motivovaný jedinec, který je pozitivně naladěn, mluví plynně anglicky a obratně používá Office., Na pozici Projektový/obchodní specialista budete přicházet do kontaktu s klienty (většinou komunikace přes email), kteří Vám budou posílat plány (AutoCAD) paláců, vil a luxusních rezidencí a Vy dle nich budete zpracovávat nabídky svítidel z našeho portfolia. V některých případech mají klienti konkrétní požadavky, v jiných případech nechají výběr přímo na nás., Upřednostňujeme technické vzdělání a zkušenosti s Photoshop/GIMP. Na této pozici bychom požadovali také občasné kontrolování kvality vyrobených svítidel, komunikaci s naším dodavatelem - tedy mít dozor nad výrobou a také support obchodu (back office)., Máte zde možnost poznat zajímavé zahraniční klienty, účastnit se mezinárodních celosvětově známých výstav či přispívat k rozvoji přímo z kanceláře., , Benefity:provize z prodeje, Mobilní telefon, Notebook, Možnost občasné práce z domova, Firemní akce, Vyhrazený čas na inovace, Požadované jazyky: Angličtina (Pokročilá). Pracoviště: Aysan s.r.o. - pracoviště, Janovská, č.p. 132, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Zuzana Pavelková, +420 727 825 345.

Výroba - Výroba Obsluha strojů14 000 Kč

Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Formování a lití tekutým kovem do pískových forem., DPČ na dobu 90 dnů., Hlásit se osobně: ST od 8.00 - 10.00 hod., Pá: 9.00 - 10.00 hod.. Pracoviště: Ivan kedyk-, Vedlejší, č.p. 88, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Ivan Kedyk, +420 606 513 859.

Výroba - Výroba Obsluha strojů14 500 Kč

Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Dělník v prádelně a čistírně (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DĚLNÍK/ce – nemocniční prádelna, , - jedná se o fyzicky náročnou práci (manipulace s prádlem baleným v pytlích, velkým množství prádla v jedné várce, apod.) Nutná fyzická zdatnost!!!, , Náplň práce:, - příjem a značení prádla, oděvů, - obsluha a údržba technologického zařízení při praní prádla, - třídění, kompletace a balení zakázek k expedici, - vedení příslušné evidence a záznamů, , Požadujeme:, - samostatnost, spolehlivost, , V případě zájmu o pracovní místo nebo pro bližší informace kontaktujte vedoucí oddělení prádelny – p. Blanku Kudrnáčovou – tel: 483 345 195, , Nabízíme:, - přátelský kolektiv, - zázemí stabilní organizace, - čerpání z fondu FKSP (příspěvek na rekreaci, masáže, tábory pro děti, penzijní pojištění). Pracoviště: Nemocnice jablonec nad nisou, Nemocniční, č.p. 4446, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Pavel Kureš, +420 483 345 494.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Capoeira, ilustrační fotogarfie

Jablonecký sportovní víkend je opět nabitý

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 22. února 2018

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

ANKETA: Rusové budí respekt. Češi je ale mohou porazit

Páteční hokejová bitva s olympijským týmem ruských sportovců se blíží. Dokážou Češi zastavit rudou mašinu?

V rámci rekonstrukce Nádražní ulice v Turnově budou pokáceny zdejší javory

Turnov – Informoval o tom odbor životního prostředí turnovské radnice.

Bílý kruh bezpečí ročně pomůže stovkám lidí. Evropa si připomíná Den obětí

Liberecký kraj – Tento den v roce 1990 přijalo ministerstvo vnitra Velké Británie Chartu obětí kriminality, kterou poprvé formulovala práva obětí.

Jak jsme žili v Československu: Jablonecká porodnice

Jablonecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. února.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT