VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záměr neprošel

Jizerské hory - Kontroverzní záměr stavby garáže se nelíbí ministerstvu životního prostředí.

7.2.2008
SDÍLEJ:

CHKO Jizerké HoryFoto: CHKO Jizerké Hory

Kontroverzní záměr výstavby velké garáže na Hrabětické louce dospěl do dalšího stádia. Ministerstvo životního prostředí změnilo závazné stanovisko Správy CHKO Jizerské hory a neudělilo souhlas k vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Tím se celý proces povolení stavby vrací na úplný začátek. Jestliže Správa CHKO v souhlasném závazném stanovisku tvrdila, že garáž nesnižuje krajinný ráz a hmotou bude podřízena vedle stojící chaty Tesanka, ministerstvo, jako nadřízený správní orgán, si myslí opak. Nepovažuje umístění stavby za vhodné.
„Ministerstvo je nicméně vázáno tím, že plocha je pro stavbu garáže určena platným územním plánem,“ uvádí se v odůvodnění ministerstva. V praxi to neznamená zastavení záměru výstavby, jen jeho návrat k začátku řízení. „Stavebník musí znovu požádat o závazné stanovisko a předložit nový projekt,“ uvedla Jana Mejzrová, zástupce vedoucího Správy CHKO, která má na starosti i územní plány. „Respektuji názor ministerstva jako odvolacího orgánu. Nové stanovisko bude v souladu s ministerstvem,“ dodala Mejzrová.

Na kauzu upozornila již v říjnu Česká televize a poté Deník. Proti stavbě se tehdy ohradil majitel sousední chaty Tesanka Petr Šťastný. Upozornil na skutečnost, že o změně v územním plánu z roku 2006, která zahrnovala převedení pozemku na Hrabětické louce na stavební parcelu, hlasoval Milan Kvasnička, stavitel a zastupitel obce Janov n. N. v jedné osobě, který se o stavbě odmítl bavit.
„Nejvíce mne stále překvapuje velikost stavby. Garáž by podle plánů měla mít čtyřicet osm metrů čtverečních a čnít do výšky bezmála pěti metrů,“ řekl Šťastný.

Proti hlasování zastupitelstva se obrátil i na ministerstvo vnitra, které v odpovědi uvedlo, že zastupitel pochybil, když neinformoval o možné podjatosti.
Zákon o střetu zájmů vstoupil v platnost až v roce 2007.

Minirozhovor: Jana Mejzrová, zástupce vedoucího Správy CHKO Jizerské hory, krajinář, územní plány

Jak často řešíte výstavbu v CHKO?

Výstavbu v CHKO řešíme téměř každý den. Po mnoha jednáních mnohá projde. V minulém roce Správa CHKO udělila kolem osmi set závazných stanovisek, z toho asi patnáct nesouhlasných.

Narazili jste v minulosti na nějaký velmi kuriózní případ?

Nesmyslné jsou z našeho hlediska veškeré nápady budovat na severních svazích Jizerských hor lanovky a lyžařské sjezdovky. Z běžných návrhů jsou to různé varianty podnikatelského baroka s věžičkami a balustrádami nebo alpsko-kanadské sruby mezi jizerskohorské roubenky. Vzpomínám si, že jednou přišel kdosi s návrhem, který vypadal jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci, do Janova. Jistě i představy o umísťování vícepatrových bytových apartmánových domů do venkovského prostředí patří do kategorie nesmyslných, asi však ne kuriózních.

V posledních dnech MŽP změnilo závazné stanovisko Správy CHKO ke stavbě garáže na Hrabětické louce. Znamená to, že se celý proces záměru výstavby vrací i na Správu CHKO?

Ano, celý proces povolení stavby mimo územní plán se vrací mimo jiné i na Správu CHKO Jizerské hory. Stavebník musí znovu požádat o závazné stanovisko a předložit nový projekt. Správa záměr posoudí a vydá nové závazné stanovisko, které je podkladem pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení stavebním úřadem.

Ve změně závazného stanoviska se píše: „Navržená stavba svou velikostí a výškou zejména z pohledů severních a západních nemá charakter doprovodné stavby, nýbrž pohledově dominuje.“ Ve stanovisku CHKO byl tuším opačný názor.

Umístění garáže bylo z hlediska ochrany přírody a krajiny zvoleno v místě, kde stavba krajinný ráz místa naruší nejméně v rámci celé lokality a takto zdůvodněno. Přisazením k velké hmotě chaty Tesanka podle mého názoru nedošlo k vytvoření nového dominantního prvku v nezastavěném okolí. Co se týká zmíněných stanovisek, nepřísluší mi hodnotit, které je pravdivé. Respektuji stanovisko MŽP.

Má ještě Správa CHKO možnost promluvit do územního plánu obce, když ke změně již vydala souhlasné stanovisko jako orgán ochrany přírody?

Druhá změna územního plánu byla schválena zastupitelstvem obce Janov nad Nisou koncem roku 2006 a nelze ji měnit. Ale je možné, že obec se rozhodne řešit další změnu územního plánu, případně nový územní plán, a k těmto dokumentům se Správa CHKO bude ve lhůtách daných zákonem vyjadřovat.

Správa CHKO podle názoru MŽP „udělila souhlas k povolení stavby, jejíž návrh nerespektoval požadavky na ochranu krajinného rázu.“ Váš názor?

Respektuji názor MŽP jako odvolacího orgánu.

Autor: Jan Sedlák

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 500 Kč

Elektromechanici elektronik, elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ELEKTRONIK, ELEKTRIKÁŘ, - vzdělání elektrotechnického zaměření podmínkou, nutná odborná způsobilost, pracovní doba - 7,5h, - náborový příspěvek, čtvrtletní a pololetní odměny, příspěvek na stravování, dovolená nad rámec, Hlásit se telefonicky na tel: 483 368 811 - volat 8,00-14,00, e-mailem: mrvova@kuempers.cz nebo osobně na adrese - Plavy 100, po-pá, 8,00-14,00. Pracoviště: Kümpers textil s.r.o.-provoz, 468 46 Plavy. Informace: Pavlína Mrvová, +420 483 368 811.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha vstrikovacího lisu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Obsluha vstřikovacích lisů , , POPIS PRÁCE : , Operátor se zabývá výrobou výlisků z technické pryže na vstřikovacím lisu , Zodpovědnost za kvalitu výroby a správnou identifikaci dílů , Udržování čistoty a pořádku na pracovišti , , POŽADAVKY: , Manuální zručnost , Zodpovědnost , Možnost pracovat v nepřetržitém provozu , , NABÍZÍME: , Nástupní plat od 19.500 Kč , Výkonnostní odměny , Stravenky, příspěvek na dopravu , Stabilní zázemí zahraniční společnosti , , Hlásit se osobně pondělí nebo středa ve 12:00 hod. , , Místo výkonu práce: Letní 3867, Kokonín, 468 01 Jablonec n.N., IČ: 254 06 311. Pracoviště: Cikautxo cz s.r.o., Letní, č.p. 3867, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Simona Kirschnerová, +420 775 860 770.

Výroba - Ostatní strojírenští technici Technik údržby. 35 000 Kč

Ostatní strojírenští technici Technik údržby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Technik údržby., POPIS PRÁCE : , Provádění operativní údržby,, Odstraňování provozních závad na strojním zařízení, Údržba strojního, pneumatického, hydraulického a elektronického zařízení , , POŽADAVKY, SOU nebo SŠ vzdělání technického směru (elektrikář, elektromechanik, elektrotechnik,.), 5 let zkušenosti v oboru, Znalost a zkouška 50§ 6 , Zkušenosti z oblasti údržby vstřikovacích lisů , Znalost pneumatických a hydraulických systémů, Samostatnost, rozhodnost, technické myšlení, Možnost pracovat na směny, , NABÍZÍME, Možnost profesního a odborného růstu, Zázemí silné mezinárodní společnosti, Atraktivní finanční ohodnocení , Profesní kurzy, Relokační balíček, Náborový příspěvek, Bonus cafaterie, vánoční bonus, příspěvek na dopravu, stravenky a řadu dalších benefitů, , Hlásit se osobně pondělí nebo středa ve 12:00 hod., nebo zašlete svůj strukturovaný životopis na emailovou adresu:lsaffkov@cikautxo.com. Pracoviště: Cikautxo cz s.r.o., Letní, č.p. 3867, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Lucie Šaffková, +420 778 750 891.

Výroba - Ostatní strojírenští technici Technik údržby - 30 000 Kč

Ostatní strojírenští technici Technik údržby - junior. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Technik údržby., POPIS PRÁCE : , Provádění operativní údržby,, Odstraňování provozních závad na strojním zařízení, Údržba strojního, pneumatického, hydraulického a elektronického zařízení , , POŽADAVKY, SOU nebo SŠ vzdělání technického směru (elektrikář, elektromechanik, elektrotechnik,.), 1 ROK zkušenosti v oboru, Znalost a zkouška 50§ 6 , Zkušenosti z oblasti údržby vstřikovacích lisů , Znalost pneumatických a hydraulických systémů, Samostatnost, rozhodnost, technické myšlení, Možnost pracovat na směny, , NABÍZÍME, Možnost profesního a odborného růstu, Zázemí silné mezinárodní společnosti, Atraktivní finanční ohodnocení , Profesní kurzy, Relokační balíček, Náborový příspěvek, Bonus cafaterie, vánoční bonus, stravenky a řadu dalších benefitů, , Hlásit se osobně pondělí nebo středa ve 12:00 hod., nebo zašlete svůj strukturovaný životopis na emailovou adresu:lsaffkov@cikautxo.com. Pracoviště: Cikautxo cz s.r.o., Letní, č.p. 3867, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Lucie Šaffková, +420 778 750 891.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oblastní galerie v Liberci představila 17. května výstavu Kateřiny Dobroslavy Drahošové a Andrey Lédlové pod názvem Platónův jednorožec.
7

FOTO: V galerii vystavují šité sochy

BMW. Ilustrační foto

Řidič BMW srazil silně opilého muže, nadýchal tři promile

Blesk si připsal dvě povinné výhry, připravuje další akci pro diváky

Jablonec nad Nisou – Fanoušci na jabloneckém Ash Fieldu byli svědky pálkařských hodů, když hráli jablonečtí baseballisté proti Orlům Choceň své čtvrté domácí dvojutkání letošní sezóny. A nezapomněli dodatečně ani na ženy a jejich Den matek, které během zápasu obdržely květiny.

AKTUALIZOVÁNO

POZOR: Travič řádí v Semilech. Fenka a kocour zemřeli na otravu

Semilsko – Devítiletá fenka a sedmiletý kocour zaplatili venčení nejvyšší cenou. O víkendu zahynuli po požití jedu, který s velkou pravděpodobností nastražil neznámý pachatel po semilském sídlišti Na Olešce a v blízkém okolí.

FOTO: Líheň skvělých běžců! Při Odznaku Všestrannosti se běhalo hodně rychle

Liberecký kraj – Nevídaný počet skvělých běžců se sešel v pondělí při krajském kole Odznaku Všestrannosti ve Stráži pod Ralskem. 

Happening ZUŠ Open završí společným koncertem s mistrem

Liberecký kraj – Dvacet základních uměleckých škol Libereckého kraje se zapojilo do druhého ročníku ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open. Celodenní program začíná ve čtvrtek 24. května od 9.30 hodin v Liberci na náměstí Dr. Edvarda Beneše za účasti Magdaleny Kožené, generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a řady dalších významných hostů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT