Výpověď bez udání důvodu. Právě tato čtyři slova v současné době straší drtivou většinu zaměstnanců i odborářů. Jedná se totiž o jednu z navrhovaných změn Zákoníku práce vládou České republiky.

Zaměstnanci se shodují: pokud takový zákon projde, bude znamenat značné zhoršení pracovních podmínek a snižování lidské důstojnosti.
„Nedokážu si to představit. Pokud by se mi třeba něco nelíbilo, musel bych být zticha, protože kdybych se ozval, zaměstnavatel by mě mohl okamžitě vykopnout bez mrknutí oka,“ svěřil se Deníku zaměstnanec významné liberecké firmy, který si z pochopitelných důvodů nepřál uvést své jméno ani název firmy.

„Už teď není jednání našeho vedení kdovíjak vstřícné, a pokud by dostalo do ruky takovou zbraň, nechci to ani domýšlet,“ dodal.
Nový zákon by se samozřejmě nelíbil ani odborům. Podle slov předsedy Asociace samostatných odborů v Liberci Milana Šubrta by se v případě schválení změny stali ze zaměstnanců nevolníci.

„Mám pocit, že výpověď bez udání důvodu nefunguje ani v jedné evropské zemi. Nikdo by si kvůli hrozbě výpovědi nedovolil nic říct a navíc by zaměstnanec ani nemohl dokázat, že výpověď byla nějakým způsobem neoprávněná. Všichni by chodili se skloněnou hlavou,“ vysvětlil Milan Šubrt.

Odbory hrozí stávkou
Nový zákon by podle něj zahnal zaměstnance do kouta. „Člověk bude stále ve stresu, permanentně naštvaný a neustále se bude obávat, že ho šéf vyhodí. Pro to, aby kvalitně odváděl svou práci, však potřebuje mít klid. Pro firmy to tedy bude kontraproduktivní,“ doplnil liberecký odborář.
Odbory jsou tak připraveny v případě schválení této nebo některých dalších navrhovaných změn přistoupit ke generální stávce.

Kromě výpovědi bez udání důvodu se jim nelíbí ani další návrhy, například výpověď v případě nemoci, prodloužení zkušební doby ze tří na čtyři měsíce, zákon, podle kterého by se odcházející zaměstnanec mohl z výpovědní lhůty vykoupit, nebo právo zaměstnavatele dát člověku tři roky po sobě smlouvu na dobu určitou.

Naopak na první pohled pozitivně vyznívá pro zaměstnance změna, podle níž by mohl na dovolenou nastoupit, kdykoliv by chtěl. V současné době to podle zákona určuje zaměstnavatel. Podle Milana Šubrta by však taková změna měla nedozírné následky naopak pro zaměstnavatele.
„Lidem by se to sice líbilo, ale ve svém důsledku by to mohlo znamenat kolaps firem. V jeden den by si mohlo třeba sto lidí vzít dovolenou,“ vysvětlil Šubrt.