Jablonec n. N./ Součástí opatření zaměřených na snížení fluktuace zaměstnanců a žádoucí stabilizaci pracovníků ve firmě jsou i nepeněžní příspěvky, které zaměstnavatel může svým zaměstnancům poskytnout na kulturní, tělovýchovné a sportovní akce pořádané a organizované buďto samotnou firmou nebo jinými subjekty.
Nejčastěji se přispívá na návštěvy divadelních a filmových představení, výstav, galerií, muzeí, hradů, zámků a jiných pamětihodností, ale i na mikulášské či vánoční večírky nebo akce pořádané pro zaměstnance při jiných příležitostech s hudbou, občerstvením apod.
Příspěvky na sportovní vyžití zaměstnanců pak mají obvykle podobu pronájmu sportovišť a různých tělovýchovných zařízení, např. hřišť, kurtů, heren, bazénů, saun, kluzišť, posiloven, fitcenter apod.
Z hlediska platby daní a odvodu pojistného jsou na straně zaměstnance příjmy z takových nepeněžních plnění, poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnancům ze sociálního fondu, ze zisku po jeho zdanění nebo na vrub jeho nedaňových výdajů, od daní osvobozeny a nejsou ani součástí vyměřovacích základů pro odvod sociálního a zdravotního pojištění.
Pokud by však uvedené příspěvky byly poskytovány na základě dohody nebo ujednání mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem jako pracovně-právní nárok (§24 odst. 2 písm.j) bod 5 zákona o daních z příjmů), byly by na straně zaměstnavatele v nepeněžní i peněžní podobě daňovým výdajem a na straně zaměstnance by jejich poskytnutí bylo posuzováno jako příjem ze závislé činnosti včetně příslušných odvodů sociálního a zdravotního pojištění.
Autor Vladimír Opatrný je daňový poradce