Teroristické útoky z 11. září, jejichž terčem se stalo právě Světové obchodní centrum v New Yorku a budova Pentagonu ve Washingtonu, zasáhly lidi po celém světě, mnohé velmi osobně. A nešlo jen o vzedmuvší se vlnu soucitu a solidarity. V New Yorku i Washingtonu byla v den tragédie řada Čechů. Jiní odjeli jen několik dní před útoky. A zamrazí je z toho dodnes.

„Ještě deset dní před tragédií dcera v New Yorku točila reklamu. Přímo naproti Světovému obchodnímu centru. A i dnes, když třeba koukáme na film, kde se objeví ‚dvojčata‘, se na sebe podíváme, a vzpomeneme si, jaké bylo štěstí, že odtamtud tenkrát odletěla jen několik dní před útoky,“ říká paní Lenka.

Na šokující událost tehdy bleskově zaregovali i lidé a organizace na Jablonecku. Na jablonecké radnici se alespoň na symbolickou podporu amerického lidu objevila vlajka Spojených států, červený kříž ihned vyhlásil veřejnou finanční sbírku. Rušily se slavnosti a společenské akce a jablonečtí věřící se připojili k vlně bohoslužeb za zesnulé, jejichž počet se nakonec přiblížil třem tisícům.

A začalo se mluvit i o obchodních dopadech teroristických útoků. V první řadě o možném negativním vlivu na hospodaření tehdy největší jablonecké exportní společnosti Jablonex. Obavy pramenily z toho, že americký trh byl pro zdejší vývozce skla a bižuterie největším odbytištěm – Jablonex tehdy v USA vytvářel více než pětinu svých obchodů. Nebyly to ovšem teroristické útoky, které způsobily pozdější pád Jablonexu. O to se postarala především levná bižuterie z Asie a silná koruna.

11. září 2001 ovlivnilo mnohé. Z nově točených hollywoodských filmů se po útocích začaly počítačově vymazávat už neexistující dvojčata, některé premiéry se dokonce o měsíce odložily. Během následujících deseti let se ale pohled na tragédii v některých úhlech přece jen změnil.

Oproti původní zdrženlivosti se nakonec tématu začali věnovat i sami hollywoodští filmaři (Word Trade Center, Let číslo 93) a vyrojily se spekulace, jak to vlastně bylo s teroristickým útokem na Pentagon, okolo kterého vyvstala řada otazníků.

Jisté je ale jedno. Na 11. září 2001 se nezapomene. Já byl v té době na střední škole a vzpomínám na to, jak jsem doma zapnul televizi a jak mě zamrazilo, když mi došlo, že ty záběry nejsou z filmu…