I když už skoro nevidí a dokáže už rozpoznat jen světlo a tmu, je i v tomto věku až neuvěřitelně samostatná. „Sama se nají, jen před ni musím postavit talíř. Opatrně si ho ohmatá, vezme lžíci a jí. Až do dna,“ pousmála se její sedmdesátiletá dcera Libuše Laurinová ze Zásady na Jablonecku, u které maminka žije již několik let.

Někdy něco zapomene. „Babi, jak ses jmenovala za svobodna?,“ ptá se Libuše. „Pořád Máňa.“ Během sekundy ale dopoví. „Polívková.“
Za dlouhověkost a vitalitu vděčí podle dcery faktu, že nikdy nebyla nemocná. A když na ní přece jen něco „skočilo“, vzala maximálně acylpyrin.

Marie Trdlová oslavila sté narozeniny u dcery v Zásadě na Jablonecku.Marie Trdlová oslavila sté narozeniny u dcery v Zásadě na Jablonecku.Zdroj: Deník/Jan SedlákAle věku neporučíš. Prodělala dvakrát covid-19, zápal plic, několik zlomenin. I ve vysokém věku se ze všeho dostala. „Velice dobře jí. Sama si oblékne svetr. Nedělá jí potíže zavázat si boty, ani zamávat kytičkou, kterou dostala k narozeninám“ popsala Libuše.

A ráda zpívá. Někdy sama, někdy s dcerou. Neostýchá se své pěvecké umění předvést, jak mohou čtenáři shlédnout na videu.
Ve středu 15. listopadu 2023 jí přišli popřát příbuzní i známí nejen ze Zásady, kde nyní žije u dcery, ale i z nedaleké Vlastiboře, kde prožila podstatnou část života.

Jak šel život

Na svůj život vzpomíná Marie často a ráda. „Narodila jsem se v Hoříně u Mělníku. Tam jsem měla rodiče a bratra,“ vzpomněla si stoletá seniorka. Její maminka pracovala na zámku v Hoříně, patřící rodu Lobkowicz, jako komorná. „Jako malé dítě zaměstnankyně dostávala maminka dárky, zvláště ve formě oblečení. Dodnes si na to vzpomíná,“ popsala Libuše.

Společně nejen na jevišti.
FOTO: V jabloneckém divadle se opět sešli handicapovaní a zdraví umělci

Po škole si paní Marie udělala kurz psaní na stroji a nastoupila jako zapisovatelka k soudu. Se svým mužem, Bohoušem Trdlou z Vlastiboře, se seznámila na jedné z tanečních zábav v Mělníku. Tam se Bohouš dostal coby voják, když sloužil v nedalekých Všetatech.

Po svatbě získali jako státní zaměstnanci v Mělníku byt. V roce 1948 se narodil syn, který dostal jméno po otci, v roce 1954 pak Libuše.
Když bylo v roce 1959 Marii 36 let, rozhodli se s manželem, že se vrátí do jeho rodného kraje. Do domku, který Bohoušův otec dostavěl v roce 1923, tedy v roce Mariina narození.

Oba nastoupili do podniku Technosklo v Držkově. Marie se stala kontrolorkou kvality na balírně. A byla důsledná. Zkumavky a baňky jednu po druhé přeměřovala posuvným měřítkem, takzvanou šuplerou. „A tak mi říkali Šuplerka. Jo, takhle to bylo,“ pousmála se.

Tomáše Zahálku v kalhotách nepotkáte.
Záviděl semilským holkám sukně, tak si ušil kilt. Teď v něm běhá po republice

Před i po zaměstnání ji čekala práce nejen v domácnosti, ale i na zahradě a políčku. Vodovod do Vlastiboře zavedli až v 80. letech minulého století a tak vodu na zalévání nosili ze studánky v lese, vzdálené asi tři sta metrů.

V domku ve Vlastiboři žila ještě po devadesátce. Už bez muže, se synem a jeho přítelkyní. Jenže před deseti lety syn zemřel a přítelkyně odešla. Babička ještě rok žila v domku sama. Pak se nastěhovala k Laurinům, tedy ke své dceři. „Moc se mi u dcery líbí. Máme tady krásný vzduch,“ doplnila stoletá dáma.

Podle České zprávy sociálního zabezpečení dostávalo za výplatní měsíc září 2023 v celé České republice důchod 831 lidí ve věku 100 a více let. Z toho bylo 92 mužů a 739 žen. V Libereckém kraji bylo takových seniorů 31, čtyři muži a 27 žen.