„Ty jsou krásný," zvolala nadšeně pětiletá Natálka, když uviděla policejní koně, již byli jednou z letošních novinek preventivně bezpečnostní akce v Zásadě. A nebyla sama, kdo byl z této ukázky u vytržení. „Byl to zlatý hřeb naší prezentace," sdělila tisková mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Policisté na koních předvedli nejen ukázku jezdeckých schopností, ale jejich prezentace obsahovala i zásah proti demonstrantům. „Je úžasné, že se nebojí ohně ani letících předmětů," ocenila starostka Zásady Andrea Princová.

HASILO SE, STŘÍLELO, ALE TAKÉ VZDĚLÁVALO

Tato akce ovšem nebyla pouze o policii. Prezentovala se zde většina složek Integrovaného záchranného systému. Návštěvníci tak na vlastní oči viděli společný zásah hasičů a zdravotnické záchranné služby při dopravní nehodě. Důležitou součástí každé z ukázek byl také komentář, jenž divákům poskytl vysvětlení, co se v daný moment děje a z jakého důvodu.

Komu by chyběl adrenalin, mohl si v sobotu vyzkoušet mimo jiné střelbu z airsoftové pušky nebo připomenout si první pomoc. „Bavili jsme se také o tom, kdy přesně resuscitovat, protože masáž je důležitá, ale člověk by měl zároveň vědět, kdy a proč ji provádět," upozornila Kateřina Havlová, ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže v Jablonci n. N.

ANI DÉŠŤ POVEDENOU AKCI NEPŘEKAZIL

Zorganizovat takovou akci není vůbec jednoduché, a ač organizátoři dělají vše pro to, aby se povedla a vše bylo stoprocentní, neočekávané události se předvídat nedají. I proto v programu chyběly některé avizované ukázky. Jednotky totiž byly potřebné na jiných akcích.

Navíc ani počasí nebylo nejideálnější. „I tak přišlo pět set až šest set návštěvníků. Program Stop dnu navazoval na mezinárodní fotbalový turnaj přípravek. Většina dětí se tak vyrazila podívat i na odpolední akci," řekl hlavní organizátor akce Miroslav Princ.

Letos šlo už o sedmý ročník. Za tu dobu toho bylo ve fotbalovém areálu v Zásadě vidět mnoho. „Ještě nám chybí ukázat tu policejní vrtulník," dodal s úsměvem Princ v návaznosti na možné budoucí cíle Stop dnu.