V Zásadě se na chviličku zastavil čas. Konaly se zde historické závody Zásadská pralyže. Akce plná zábavy, humoru a recese zde probíhala již po osmé. Účastníky neodradil ani drobný déšť. Každoročně se do historických obleků navlékne několik desítek nadšenců, a to nejen z okolí Zásady, ale dokonce i z Podkrkonoší nebo Prahy.

„Původně jsme s pár kamarády vytvořili srandovní akci v daleko menším rozsahu. Nyní se každoročně přihlásí okolo padesáti závodníků a myslím, že tato událost získala příjemný ráz,“ sdělil hlavní organizátor Miroslav Princ. Pro přítomné bylo připraveno hned několik kategorií. „Pánové i dámy soutěžili na trase o délce jednoho kilometru, někdo se následně přihlásil do sprintu nebo do soutěže se sáněmi typu renwolf,“ komentoval Princ.

TRASA I PRO DĚTI

Speciální trasa byla připravena pro děti. Ty absolvovaly trasu o délce 400 metrů s překážkami v podobě uměle vytvořených kopečků. Nejzábavnější byl ovšem bezpochyby závěrečný sprint, kdy závodníci uběhli několik desítek metrů, následně se museli obrátit a dorazit zpět do cíle.

Jízda na těžkých dřevěných lyžích rozhodně není jednoduchá. Někteří závodníci se tak snaží připravit si své ski alespoň za pomoci vosků. „Jak se říká, každý mistr maže klistr, a kdo maže modrý, tak je dobrý,“ komentoval Drahomír Jon. Ten má s jízdou na historických lyžích bohaté zkušenosti.

V roce 2013 při stoletém výročí tragické události Bohumila Hanče a Václava Vrbaty na nich v Krkonoších ujel více než dvacet kilometrů.

Dalšími účastníky byli například manželé Pohlovi z Velkých Hamrů, majitelé minimuzea Na Mlatě, které je součástí expozice Muzea Cimrmanovy doby. „Právě zde jsme sehnali velkou část kostýmů. Původně jsme si nechali tyto věci z nostalgie a kvůli vzpomínkám na předky,“ řekl Dobroslav Pohl.

„Tehdy jsme netušili, že nám ty věci budou ještě takto užitečné. Zásadské pralyže se účastníme pravidelně, vynechali jsme pouze jediný ročník,“ dodala manželka Hana.

POHODA V PŘEVLECÍCH

Celá akce se nesla v úžasné uvolněné atmosféře plné humoru. O tom svědčí i recese Krupkových, kteří se rozhodli vyrazit na trať v originálním převleku. Do cíle tak dorazila místo Tomáše Krupky vousatá dáma Tomína. „Jezdíme každý rok a letošek jsme chtěli trochu zpestřit, tak jsme se s manželkou prohodili,“ vysvětlovala Tomína a zároveň s nadsázkou dodala, že soupeřit se ženami je daleko horší než s muži. Dívky a dámy jsou prý mnohem krutější konkurentky, které si nic nedarují a nebojí se ani použít hrubých výrazů.

Na akci nemohla chybět ani starostka městyse, která sama závodila. „Ohromně si to každý rok užívám. Myslím, že je úžasné, že se vždy sejde tolik lidí, kteří mají chuť užít si takovou zábavu,“ uvedla Andrea Princová.