Architekt jablonecké radnice Karel Winter by měl radost. Doboví radní (30. léta minulého století) především dekorativní věci z projektu vyškrtli, ti dnešní je po osmdesáti letech instalují.

Během několikaletého zvelebování radnice tak oproti původní stavbě přibyly dvě velká svítidla po stranách vstupního schodiště, letos dojde i na některé dřevěné prvky v zasedací místnosti č. 201.

Jablonecká radnice prochází mnohaletou rekonstrukcí. Na snímku věž radnice v mezidobí oprav. Přes zimu lešení sundali.
Věž radnice doopraví až v říjnu

Přibude i lustr. „Výrobu lustru podle původních návrhů jsme, stejně jako v případě svítidel ve vstupu, svěřili odborníkům. Obecně se dá říci, že jsme opět vsadili na osvědčené restaurátory a místní řemeslníky,“ sdělil tajemník úřadu Marek Řeháček.

SVATBY A PORADY

Za války sloužila zasedačka jako obřadní síň a v novodobé historii a současnosti byla a je využívaná jako místo pro zasedání rady města. I tady vládl umakart a dřevotříska.

Jablonecká nemocnice.
Nemocnici už zalígrovali bránami

Zasedací místnost je velkými posuvnými dveřmi propojená s vedlejším zasedacím sálem zastupitelů. Dveře jsou aktuálně ve výrobě a obě reprezentativní prostory budou průchozí. Zatímco renovace zasedačky 203 vloni přišla na zhruba 500 tisíc, rekonstrukce zasedací místnosti 201 přijde na milion korun. „Navýšení způsobila výroba lustru a také velkých posuvných dveří, kterými lze vstoupit do velkého zasedacího sálu. Jeho renovaci plánuje radnice na příští nebo přespříští rok,“ doplnila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

LEŠENÍ

Obnova radnice je patrná i zvenčí, kolem stojí lešení. Proto byla i letos uzavřena vyhlídka z radniční věže. „Těšili jsme se na výhled, protože z Jablonce pochází moji rodiče. Bohužel město z věže asi jen tak neuvidíme, protože s rodinou žiji v jižních Čechách. Co nám ale řekli na informačním centru, tak byla oprava věže nutná,“ řekl Deníku Pavel Vrána z Táborska.