Poslat někomu předplacenou SIM kartu nebo kreditní kartu jen tak, z legrace, není žádný problém. Stačí zavolat příslušnému operátorovi. Ten zcela anonymně objednávku přijme. Nezkoumá, kdo zboží objednal, jestli to bylo dítě nebo dospělý. Zajímá je pouze adresát. Tomu přijde zboží na dobírku.
„Žádnou SIM kartu od Vodafonu jsem si neobjednal. Ani telefonem, ani jinak,“ řekl dvanáctiletý Dominik z Jablonce. Přesto na jeho adresu zásilka s kartou přišla. Jeho rodiče ho podrobili důkladnému výslechu. Zásilku za dvě stě korun ale vyzvedli, aby zjistili, kdo objednávku doopravdy učinil. Z faktury uvnitř dobírky to však nepoznali.
Podle firmy Vodafone jsou anonymní prodeje běžným distribučním kanálem. „Při objednávce předplacené služby po telefonu se nemusí objednávající prokázat žádným údajem,“ řekl tiskový mluvčí Vodafone Jakub Hrabovský. Podle něj k hromadnému zneužívání ale nedochází.
Kontrola v takových případech je podle Hrabovského velmi těžká. S tím se ale nechtějí smířit rodiče školáka. „Na adrese bylo i číslo popisné, ten vtipálek musel mít velmi dobré informace,“ poznamenala matka. Podle ní se může jednat i o zneužití osobních údajů. „Telefony si nahrávají a objeví se jim i číslo volajícího. Velký problém dohledat toho, kdo kazí jméno tak velké firmě, by neměl být problém,“ dodala.

Osobní data se zneužívají často

Neobjednané zásilky chodí denně stovkám lidí. Rozesílají je známé společnosti i drobní podvodníčci. Většinou jde o podvod a zneužívání osobních údajů.

Trest za podvod a zneužívání osobních údajů hrozí firmám i jednotlivcům, pokud rozesílají neobjednané zboží na soukromé adresy. Případy nejsou ojedinělé. Většina lidí takovou situaci nedotáhne do konce. Existuje jediná rada. Vše okamžitě nahlásit Policii ČR.
„V poslední době jsme takové případy v Jablonci neřešili. Ale v minulosti jsme se s nimi setkali,“ řekla tisková mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Lidé namísto objednaných mobilů našli v balíku kus cihly nebo hrneček. Takové jednání je jednoznačně klasifikováno jako podvod. „Na poštách s tím zkušenosti máme. Takové jednání je běžné u lidí, kteří vědomě podvádějí,“ řekl manažer České pošty pro region Liberec Tomáš Plíhal.
Firmy, které řádně podnikají takové věci nedělají. Přesto také často sáhnou k podivným praktikám, aby si zvýšily obrat a nalákaly zákazníky.

Zkoušejí to malé i velké firmy

„Lidem často posílají neobjednané zboží zásilkové firmy. Ale ani velké společnosti, známé z reklam v televizi, nejsou výjimkou. Nevíme, kde berou osobní data. Pošta jen plní služby, které si zákazník zaplatí,“ dodal Tomáš Plíhal.
Firmy, které často v podobných případech figurují, jmenovat nemohl. „Každý, komu se podobná věc stane, by měl okamžitě kontaktovat policii,“ vysvětlil postup, který radí oklamaným lidem.
Případy zneužívání osobních údajů řeší úřad pro jejich ochranu. „ Lidé mohou zásilku odmítnout. V případě, že se jim nelíbí, že firma jejich osobní údaje využívá, musí ji na to písemně upozornit,“ řekla tisková mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Pokud to nepomůže, mohou se lidé obrátit se stížností na ÚOOÚ.

Drobné písmo platí také

Dalším jednáním, které sice není nezákonné, ale je krajně neetické, jsou drobným písmem psaná, téměř nečitelná smluvní ujednání, která lidi zavazují k pravidelným odběrům zboží. „Mnohdy si lidé přijdou na poštu stěžovat. My pak zjistíme, když jim chceme pomoci, že podepsali něco, co je platné. Akorát to důležité je někde z boku drobným písmem,“ řekla pracovnice jablonecké pošty, která si nepřála být jmenována.