Řízení o odstranění staveb obchodního domu Jabloň a tělocvičny, prověřování možnosti přesunutí speciální školy z budovy v Jugoslávské ulici, připojení se na elektrifikační síť ČEZ, která bude mít přímou vazbu na posílení kapacity připojení města a zahájení komunikace s občany v sousedství výstavby. Tak vypadá současná situace ohledně stavby obchodního domu v centru města Jablonce.

„Pokud vše poběží podle harmonogramu, tak zahájíme stavbu v červnu příštího roku,“ informoval Omar Koleilat generální ředitel skupiny Crestyl, která je investorem nákupního centra.

Protože si zastupitelé vyžádali na minulém zasedání seznámení s vývojem projektu, tak na tom čtvrtečním jim projekt zástupci Crestylu představili. Tomáš Klíma z oddělení přípravy projektu přítomným vysvětlil, jak řešili dopravu, bezbariérový přístup parku, vytápění objektu a v neposlední řadě i přemístění školy v Jugoslávské ulici.

„Nyní také probíhají intenzivní jednání na posílení kapacity připojení města na elektrifikační síť ČEZ Distribuce. S JTR zase jednáme, že bychom se připojili na jejich rozvodnou síť, což znamená, že bychom měli vytápění centrální z jejich parovodního zdroje,“ vysvětlil Tomáš Klíma.

Jak řeší bezbariérový přístup

Jednou z věcí, která se některým zastupitelům nelíbila, byla bezbariérovost parku. „Zdá se mi, že v nákresu je přespříliš schodů,“ namítl exstarosta Jiří Čeřovský. Stejný názor a otázku bezbariérovosti řešila též zastupitelka Jana Hamplová. Jejich obavy se snažil vyvrátit nejen Omar Kolejlat, ale také místostarosta Jablonce Otakar Kypta.

„Uvědomuji si místní parametry, celý objekt je posazen tak, aby byl co nejlépe dostupný veřejnosti. U schodů jsou rampy a celý park je řešen bezbariérově,“ vysvětlil Omar Kolejlat.

Kromě zajištění bezbariérovosti parku zajímala zastupitelku Hamplovou také přítomnost herních prvků v parku. Ty jsou však podle architekta příznačnější v lokalitách, kde je bydlení. Navíc v novém obchodním centru zřídí investor celoročně dětský koutek.

Museli vyhovět památkářům

Crestyl již vyřešil úpravu architektonické studie, která reagovala na připomínky města a orgánů památkové péče. Otázkou však nadále zůstává, co se speciální školou v Jugoslávské ulici.

„Budova školy zde zůstane, stále ale řešíme, co se školou Jugoslávská. Máme zde záměr, že by se vystavěl nový objekt, který by se sloučil se školou pro tělesně postižené. Toto řešení je však možné až za tři roky, což je pro projekt dlouho. Proto musíme najít provizorní řešení, kam se školou do té doby. Nabízí se objekt u konečné tramvaje,“ vysvětil Otakar Kypta. Přesun této školy může pozdržet zahájení výstavby.

Dále výstavbu může zdržet schválení změny územního plánu, problémy s posílením kapacity elektrifikační sítě a případné nálezy při archeologickém výzkumu během stavby.

Související článek Pod parkem vyroste parkoviště najdete ZDE
Související článek Památkáři napadli původní podobu navrženou investorem najdete ZDE
Související článek Sílu vidí ve správném rozvržení obchodů najdete ZDE
Související článek Na skleněné střeše obrovského objektu se sníh neudrží najdete ZDE