„Ukončit jednání se rozhodla ODS, protože ANO nechtělo přistoupit na její požadavek primátora a náměstka pro ekonomiku,“ popsal Kroupa. Podle předsedy zastupitelského klubu ODS Miloše Veleho ale spolupráce ještě stále není vysloveně nemožná. „Nějaká jednání proběhla, další nás čekají, nic není jistého,“ podotkl Vele.

Třetím vážným kandidátem do koalice jsou Piráti. Stranou nezůstává ani sdružení Společně pro Jablonec. „Kluby Pirátů a Společně pro Jablonec mají dohromady devět zastupitelů a díky programovému průniku tvoří nejsilnější blok. V rámci tohoto bloku už probíhají jednání i s dalšími politickými subjekty,“ sdělili Piráti.

„S Piráty jsme se dohodli, že na základě dosavadní úspěšné spolupráce budeme nadále postupovat jako jeden společně jednající blok devíti zastupitelů,“ doplnil Petr Klápště za Společně pro Jablonec.

Žádný politický subjekt přitom neočekává, že se nová koalice na jablonecké radnici zrodí tento týden. „Panuje velice vážná situace, vypadá to, že se nechce domluvit nikdo s nikým,“ doplnil Vele.

Sama ODS přitom na sklonku srpna současného primátora doslova odstřelila. „Milan Kroupa nebude ani primátorem, radním, natož uvolněným,“ sdělil Vele poté, co Kroupa v médiích naznačil, že by se občanští demokraté, coby hlavní síla bývalého vedení magistrátu, rádi vrátili „k nelegálním penězovodům“.

Kroupa očekává, že na jednání zastupitelstva, které je naplánováno na středu příštího týdne, přijde na bod programu i jeho odvolání z funkce. Zcela jasně to deklaruje sdružení Společně pro Jablonec, které bylo do srpna členem koalice spolu s Piráty a ANO.

„Je pro nás nepřijatelné, vzhledem k nedávnému dění, které vyplynulo ze střetu zájmů Milana Kroupy, aby setrval na pozici primátora či radního,“ dodal Petr Klápště.

Tuto možnost nevylučují ani Piráti či ODS. „V pondělí se sejde zastupitelský klub, tam budeme jednat i o možnosti zařazení bodu odvolání primátora z funkce,“ potvrdil Miloš Vele.

K rozbití koalice ANO, Pirátů a Společně pro Jablonec došlo na mimořádném zasedání jabloneckého zastupitelstva v polovině srpna. Z rady města a svých funkcí byl odvolán hlasy ANO, ODS a Starostů pro Liberecký kraj Štěpán Matek coby náměstek primátora pro ekonomiku a Petr Klápště coby uvolněný radní pro rozvoj města, oba za Společně pro Jablonec.

Náměstkem pro humanitní oblast zůstal David Mánek (ANO) a náměstkem pro rozvoj města Jakub Chuchlík (Piráti). Agendu náměstka pro ekonomiku dosud řídí primátor Milan Kroupa.