Nenechal si vysvětlit, že občan nemůže nahrávat jednání zastupitelstva, pokud s tím nadpoloviční většina přítomných lidí nesouhlasí. Sedmasedmdesátiletý muž si sveřepě trval na svém a nahrávat nepřestal. Zdráhal se i po příjezdu přivolaných policistů.
„Pořizovat záznam může jen licencovaný subjekt. Tedy například novináři nebo obecní úřad pro potřeby přepisu,“ vyjímá starosta Janova Daniel David informace ze stanoviska ministerstva vnitra.
Tam si totiž Jiří Mašek na starostu stěžoval, že mu nechce záznam umožnit. Odpověď na jeho stížnost dostal starosta v kopii.
„V principu mi to nevadí,“ dodal starosta. Stejného názoru je i místostarosta Jaroslav Hrabák a dodává: „Už na předchozím zastupitelstvu jsme o tom nechali hlasovat. Musí souhlasit všichni i přítomná veřejnost. Většina byla proti.“ Na další zastupitelstvo se opět Mašek vypravil nahrávat.
„Pokud pan Mašek trvá na striktním dodržování zákonů, například o přesném času vyvěšení zápisu ze zastupitelstva, musí i on ctít zákon,“ vysvětlil starosta svůj postup. Přes upozornění si Jiří Mašek rozložil záznamové zařízení. I tentokrát byla při hlasování většina přítomných proti.

Přivolaní policisté z jednání vyvedli nahrávajícího důchodce

„Zatvrzelý důchodce však sveřepě trval na svém a oznámil přítomným, že nahrávat bude,“ poznamenal k události jeden z místních, který si nepřál být jmenován. „Vysmál se nám do očí. Zavolal jsem proto na pomoc policii,“ dodal starosta. Podle něj musí mít kázeň každý. „Pokud bych nereagoval, mohl by si na mě stěžovat jiný občan, že je jeho příspěvek bez jeho vědomí nahráván a my o tom víme,“ vysvětlil postup David.
Jiří Mašek na svém počínání nic špatného nevidí. Navíc o nutnosti získat souhlas přítomných v sále v jeho odpovědi od ministerstva není ani slovo. „Dělám si záznam pro sebe. Vždycky něco schválí, a pak je v zápise něco jiného,“ argumentuje důchodce. Stejné nahrávání praktikuje například na zastupitelstvu v Jablonci či na Rádle. „Samozřejmě nesmím při tom dělat bordel,“ dodává. Navíc tvrdí, že jej zatkli v rozporu s Ústavou.
Přes opakovanou výzvu mužů zákona totiž důchodce neuposlechl. „Použili hmaty a chvaty a muže vyprovodili na služebnu k podání vysvětlení,“ potvrdila jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová. „Bafli ho prostě pod křídly a vynesli ven ze sálu,“ vykreslil situaci místostarosta Hrabák. Jiří Mašek tvrdí: „Vyhrožovali mi, že použijí donucovacích prostředků.“ Následně pak odmítl na policii nejen podepsat protokol, ale podal na starostu stížnost. „Budou se tím zabývat další lidé navíc,“ konstatovala Knopová. Starosta nelibě nese, že zaměstnává policii malichernostmi.
Tím ale středeční večer neskončil. Důchodce se totiž stihl ještě ze služebny ve Mšeně na jednání zastupitelstva vrátit. „K velkému veselí přítomných. Zda i nadále nahrává neprozradil, a nikdo to již ani nezkoumal,“ dodal jeden z přítomných. Nahrávat už podle svých slov Mašek nestihl. Rozhodně se s opraveným magnetofonem chystá na příští zastupitelstvo. „Kdybych podal stížnost proti jednání ve středu, tak uspěji, a všechno, co projednali nebude platit,“ tvrdí Mašek. Na veřejné desce totiž má být údaj o jednání sedm dní předem, vyvěsili jej však 3. října v 19 hodin a jednání bylo už v 17 hodin. „O dvě hodiny pozdě,“ dodal Mašek.