Čekaly až přijede speciální tramvaj s nápisem Závod s tramvají. Jestli ji dokáží předběhnout z jedné konečné na druhou si přišlo vyzkoušet přes třicet závodníků a s nimi i početný doprovod fanoušků.

A zatímco vloni tramvaj předběhli jen dva závodníci, letos jich to dokázalo hned pět. Jako první doběhl k zastávce Horní Hanychov hlavní pořadatel celé akce Jan Schulhof. Podle jízdního řádu doběhl do cíle o osm vteřin dříve než měla přijet tramvaj. Ta ale měla ve výsledku zhruba dvouminutové zpoždění, takže stačili doběhnout ještě další běžci.

„Je to paráda. Trochu jsem se bál, aby nás tramvaj nepředjela v kopci od kostela v Hanychově, ale naštěstí byla daleko za námi," smál se v cíli Schulhof. „Nevadí, nevadí, příště nasadíme ostřejší tramvaj a uvidíme, jak se budete tvářit," kontroval mu řidič tramvaje Jan Resler.

Podle něj by tramvaj byla v cíli dřív, kdyby ovšem nemusela stavět na zastávkách. Běžci naopak nemuseli běžet jenom po kolejích, ale mohli volit i zkratky.

PŘÍŠTĚ ZÁVOD S BUSEM?

„Kluci byli neuvěřitelně rychlí. Jel jsem autem z Liďáků k nádraží, abych je tam vyfotil, a už jsem viděl jen jejich záda, jak zabíhají do podchodu pod nádražím," kroutil hlavou Martin Korec. „Bylo to úžasné, skvělá atmosféra. Všichni v tramvaji jsme hlasitě fandili a zastavovali se i lidi na ulici a povzbuzovali, to bylo fajn," uvedla jedna z fanynek Petra Holcová.

Vítěz Jan Schulhof už přemýšlí, čím ozvláštnit příští ročník netradičního závodu. „Chvíli jsem přemýšlel o předběhnutí tramvaje z Liberce do Jablonce, ale je to dlouhá trať a tramvaj to tam docela pálí, tam moc veliká šance není. Ale rád bych uskutečnil závod s autobusem z Maliníku na Fügnerku, to by mohlo být zajímavé," plánuje Schulhof.