Již v pátém ročníku bojovali vodní záchranáři Českého červeného kříže O Pohár primátora města Jablonec nad Nisou. Závod nazvaný Tvrdošíjní se konal na jablonecké přehradě v sobotu a kromě pořadatelů z Jablonce přijeli soupeřit i záchranáři z Blanska, Brna, Českých Budějovic nebo Chrudimi.

Závod, který prověřuje nejen plaveckou zdatnost vodních záchranářů, ale i to, jak umějí ovládat záchranné pomůcky, pořádá tým Vodní záchranné služby ČČK Jablonec nad Nisou už od roku 2009.

„Každý ze soutěžících nejprve házel záchranným kruhem na cíl vzdálený deset metrů od břehu, poté se museli převléknout do mokrého oblečení a doplavat v něm 50 metrů k molu, vysvléknout se, navléknout tzv. ABC – ploutve, šnorchl, brýle. Pak plavali ke kůlu pro pneumatiku a s ní zpět na molo, odkud ještě absolvovali jízdu na surfu a na pramici. Závod končí po stometrovém běhu resuscitací,“ vysvětluje hlavní organizátorka soutěže Jitka Bímová z VZS ČČK Jablonec nad Nisou.

Vítězství opět patřilo Jakubu Piňosovi z Vodní záchranné služby Brno-střed. Kategorii žen vyhrála jablonecká Kristýna Svobodová. Všechny disciplíny si mohli vyzkoušet i laici.

Každoročně patří k závodu i kategorie pro příchozí.

Jablonečtí vodní záchranáři mimo jiné během koupací sezóny od června do konce srpna zajišťují hlídkovou, preventivní a záchrannou činnost na vodní nádrži Mšeno denně od 9 do 19 hodin. Jejich stanoviště je kromě základny na Tajvanu za pěkného počasí na břehu pod Slunečními lázněmi.

A rušno bude nad vodní hladinou i tuto sobotu 29. srpna. To se sem chystá žlutý záchranářský vrtulník.

Od 17.15 do 19 hodin se na hladině jablonecké přehrady koná společný výcvik Letecké záchranné služby ZZS LK a Vodní záchranné služby ČČK. Jde o náhradní termín za neuskutečněnou ukázku v rámci červnového Dne IZS.