Při rekonstrukci spadla velká část vnitřní nosné stěny. „Stěna v sobě nesla zásahy ještě z minulého režimu, práce na ní byly lajdácky udělané, vše bylo překryté omítkou,“ uvedla statička generálního projektanta Hana Gattermaeyrová. Pád konstrukce opravovaného domu do ulice prý nehrozí, pravděpodobnější je podle statiků destrukce směrem do dvora. Ani ta ale nastat nemusí.

K nehodě došlo v době, kdy v budově nikdo nebyl. „Nejhorší ale bylo zjištění, že ta stěna mohla spadnout klidně za provozu. Ani si nedomýšlím, co by se mohlo stát,“ sdělil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Právě kraj školu zřizuje a stavbu s pomocí dotací EU financuje. Studenty, kteří se tady učili, vystřídali stavbaři už před několika týdny. Dnes studenty hostí pracoviště školy v Železném Brodě.

„Jde o krizovou situaci. Objevují se další trhliny, pád do ulice je ale vyloučen. Kraj může přijít kvůli zpoždění stavby o dotace a dalších šest milionů korun, které stavba už stála,“ poznamenal vedoucí odboru investic a správy nemovitého majetku Libereckého kraje Vladimír Koudelka.

Podle Koudelky se sice vědělo, že jde o památkově chráněnou budovu postavenou v roce 1872, degradace zdiva ale překvapila i odborníky. „Ve zdech je mnohde už jen písek, pod omítkou jsme objevili další trhliny nebo neodborně zazděné komíny,“ popsal Vladimír Koudelka.

Nosná zeď uvnitř budovy se zřítila o víkendu 24. nebo 25. listopadu. Dělníci to zjistili v pondělí ráno. Je možné, že objížďky budou pokračovat déle než tři měsíce. „To znamená, že Jablonec bude dopravně ochromen několik měsíců. Situace není příjemná, ale řešit se musí,“ vysvětlil primátor Milan Kroupa.

Práce na projektu za více než 78 milionů korun jsou nyní zcela zastaveny. Nejméně do pondělí příštího týdne. V pondělí získá kraj první komplexnější posouzení stavu domu. „Projektant nám řekne, co dál. Zda dům sanovat, nebo provést částečnou demolici,“ poznamenal Martin Půta. Odbor dopravy krajského úřadu nařídil objízdné trasy po silnici III/28717 v ulici SNP a místní komunikaci v ulici 5. května.